U naš region stiglo je najavljeno nevrijeme.
Đenovski ciklon će djelovati na vrijeme u našim krajevima cijeli vikend i prvi dio iduće sedmice.
Na prednjoj strani doline niskog pritiska jača južno strujanje i topli nestabilan afrički zrak pun saharskog pijeska u jugozapadnoj visinskoj struji dolazi nad Balkansku poluostrva.
Zbog velike koncentracije pustinjskog pijeska očekuje se i žuta kiša, javlja “N1“.
Kiša koja ostavlja najčešće smeđe ili žućkaste tragove na površini ili izloženim objektima naziva se blatna kiša, a poznata je i kao žuta kiša, krvava kiša i obojena kiša.
Blatna kiša povremeno se može primijetiti i na području Hrvatske, češće na Jadranu i u područjima uz Jadran nego u kontinentalnom dijelu zemlje, objašnjava DHMZ na svojim stranicama.
Blatna kiša nastaje samo u određenim sinoptičkim situacijama, dodaju.
Na našim područjima nastaje kada je nad našim predjelima ili malo južnije u prizemnom sloju atmosferski sistem koji sadrži dosta vlage, ciklonalno polje ili i izraženi frontalni sistem, a u višim slojevima atmosfere (od 5.000 m i više) je izraženo jugozapadno ili južno strujanje.
U takvim situacijama čestice pijeska iz sjeverne Afrike, odnosno područja Sahare dospijevaju u više slojeve atmosfere te ulaze u oblačne sisteme, pa kiša koja pada iz njih u sebi sadrži saharski pijesak te je stoga obojena.
U Еvropi blatne kiše najčešće su na području Pirinejskog poluostrva, Apeninskog poluostrva te na području Grčke gdje se ona češće pojavljuje upravo zbog blizine sjeverne Afrike i mogućnosti obogaćivanja vazduha vlagom prilikom prelaska Sredozemnog mora.
Ipak, nad našim područjima takve sinoptičke situacije nisu prečeste, a i blatna kiša nije opasna vremenska pojava te se u pravilu ne izdaju posebna meteorološka upozorenja, a često njenu pojavu ne sadrži ni opšta vremenska prognoza.
Najčešće se spominje kao meteorološka zanimljivost.