Manastir Svetog Vasilija Ostroškog, manastirski kompleks “Pet jezera”, manastir Tavna, koji je još od vremena Nemanjićam duhovno sjedište srpskog naroda i religiozno srce ove regije, brodačka crkva sa jedinstvenom arhitekturom i manastir u Dragaljevcu, samo su neki od vjerskih objekata na koje su Semberci veoma ponosni.
Pravoslavne svetinje, značajan su potencijal za razvoj vjerskog turizma, kažu u Turističkoj organizaciji grada Bijeljina. Dodaju i da iako hramovi plijene duhovnošću, arhitekturom, istorijom, svojim liturgijskim sadržajem, nema decidnih podataka koliko turista ih posjeti.
– Često nam organizovane grupe turista iz Srbije, ali i Hrvatske, traže da u ponudu uvrstimo vjerske objekte pa znamo da je interesovanje veliko – kaže portparol Turističke organizacije Dragan Tešić.
I kapaciteti Eparhije zvorničko-tuzlanske mogu se podijeliti na nekoliko nivoa. Tu je sjedište eparhije gde se nalazi eparhijski muzej koji sadrži eksponate od 15. do 18. vijeka, a koji će uskoro biti otvoren, zatim eparhijski arhiv i biblioteka sa posebnim odjeljenjem starih i rijetkih knjiga.
– Ponosni smo na ovakve kulturno-istorijske potencijale koji privlače i veliki broj stranih turista, naučnika i drugih zainteresovanih za kulturno-istorijsko naslijeđe srpskog, ali i drugih naroda na ovim prostorima. Atik Sultan Sulejmanovu džamiju u Bijeljini 1580. godine podigao je sultan Sulejman Veličanstveni u čast svoje majke Hureme. Ovaj vjerski objekat u centru grada proglašen je nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine – kaže Tešić za portal InfoBijeljina.
Iako u Srpskoj imamo potencijal, svetinje iz ranog hrišćanskog perioda, zadužbine i ktitorstva naših velikana, vjerski turizam još je u povoju. Potencijal vjerskih objekata mora se iskoristiti na odgovarajući način. Afirmacijom vjerskog turizma stimuliše se i razvoj našeg istorijskog, duhovnog i kulturnog naslijeđa.
Izvor: infobijeljina.com