Američka kompanija, koja namjerava da pošalje turiste u svemir pomoću velikih, masivnih balona, sada kupuje brodove kako bi ih pretvorila u “plutajuće kosmodrome”.
Space Perspective, kompanija sa sjedištem u Floridi, kupila je od brodograditeljske firme Edison Chouest Offshore brod dug oko 90 metara i nazvala ga MS Voyager.
MS Voyager postaće prva svjetska „pomorska svemirska luka“ za lansiranje ljudi u svemir – i prva u planiranoj globalnoj floti kojom upravlja Space Perspective.
Upravo sa ovog broda planirano je lansiranje luksuzne putničke kapsule Space Neptune, koju će u svemir prenijeti balon veličine fudbalskog stadiona.
Karte za letove u Space Neptune kapsulama su već u prodaji i koštaju 125.000 dolara po osobi. Putnici dobijaju “bezbjedno i održivo” putovanje do ivice svemira sa pogledom na Zemlju od 360 stepeni. Unutar kapsule na raspolaganju će im biti kupatilo, šank i bežični internet.
U svaku kapsulu moći će da stane osmoro ljudi. Putovanje do stratosfere i nazad traje oko šest sati, a letovi startuju 2024. godine.
Svi letovi za 2024. su već rasprodati, a zainteresovani mogu da rezervišu karte za 2025. godinu. Za rezervaciju je obavezan depozit od 1000 dolara, dok ostatak novca mogu da uplate kasnije.
Kompanija Space Perspective postoji od 2019, a osnovao su je bračni par Tejbor Mekalum i Džejn Pojnter. Oni tvrde da su morski kosmodromi idealni za lansiranje u svemir iz dva razloga: prvo, kada se lansiraju, svemirski baloni mogu da se kreću uz pomoć morskog povjetarca i drugo, za razliku od kopnenih luka, brodovi mogu da mijenjaju svoju poziciju, u skladu sa odgovarajućim vremenskim uslovima.
To znači da će svemirski baloni moći da lete u stratosferu svake godine, u različitim dijelovima svijeta, što putnicima pruža različito iskustvo i drugačiji pogled na planetu tokom polijetanja i slijetanja.