Drevne piramide opstaju hiljadama godina i spadaju među najtrajnije svetske spomenike kulture
Egipatske piramide u Gizi, podignute kao grobnice drevnih faraona, svedočanstvo su ljudske genijalnosti i inženjeringa.
S vremenom izgled piramida se menjao, uglavnom zbog pljački i upotrebe kamena za građevinski materijal.
Kada su drevne piramide prvobitno podignute, nisu imale boju peska kao što to izgleda danas, već su bile prekrivene glatkim slojem belog krečnjaka koji se presijavao na suncu, navodi Lajv sajens.
Graditelji su koristili oko 5,5 miliona tona krečnjaka samo tokom izgradnje Velike (Keopsove) piramide u Gizi. Izgradnju ove najveće i najstarije piramide faraon Keops naručio je tokom svoje vladavine (oko 2551–2528. godine pre nove ere). Nažalost, njen obložni kamen kasnije je korišćen za građevinske radove pod drugim egipatskim vladarima, što je bio slučaj i sa drugim piramidama.
Postoje dokazi da je kamen sa površine počeo da se uklanja za vreme Tutankamonove vladavine (oko 1336–1327. godine pre nove ere), a to se nastavilo sve do 12. veka nove ere. Zemljotres iz 1303. godine takođe je oštetio piramidu, navodi Bi-Bi-Si.
Danas piramide u Gizi još uvek imaju neke delove svoje originalne obloge, iako izgledaju oronulo zbog vremenskih prilika.
Kefrenova piramida, nazvana po faraonu Kefrenu (oko 2520–2494. godine pre nove ere), ima ostatke kamena oko vrha. Ova piramida imala je i oblogu od crvenog granita u svojim nižim delovima.
Treća i najmanja od tri glavne piramide u Gizi, Mikerinova piramida – nazvana po faraonu Mikerinu (oko 2490–2472. godine pre nove ere), takođe je imala sloj od crvenog granita.
Danas na vrhu piramida nema ničega, ali prvobitno su tu stajali takozvani piramidioni – prekriveni elektrumom, mešavinom zlata i srebra, koji su izgledali kao šiljasti dragulji na njihovim vrhovima.
Većina piramidiona je izgubljena tokom vremena, ali postoji nekoliko preostalih primera u muzejima. Ovi primerci otkrivaju da su na njima bile isklesane religiozne slike. Na primer, Britanski muzej čuva piramidion prekriven hijeroglifima iz Abidosa, arheološkog nalazišta, koji prikazuju pokojnike koji obožavaju drevnog boga Ozirisa.
S obzirom na nekadašnji sjaj piramida, nedostajući delovi danas izgledaju kao otvorene rane. Najbolji primer za to je Mikerinova piramida. Rupa na njoj je možda vizuelna mrlja koja ne bi postojala u drevnim vremenima, ali to danas predstavlja svojevrsni prozor kroz koji možemo da vidimo unutrašnju strukturu piramide.