Građanima Bijeljine i ove zime aerozagađenje ugrožava zdravlje. Izmaglica i smog najuočljiviji su u prvim večernjim časovima, a zagađenost vazduha je najveća od 17 do 22 časa uveče i od 5 do 8 ujutro.
Granicu dozvoljenih vrijednosti polutanata najčešće prelaze čvrste čestice čađi, prašine i kiselih hemijskih jedinjenja. Aerozagađenje predstavlja problem svim građanima, a naročito astmatičarima i hroničnim bolesnicima kojima otežano disanje ugrožava zdravlje.
– Prozor se ne može otvoriti a kamoli prošetati. Smeta zdravima, a da ne pričamo o onima koji imaju respiratornih problema. Nadležni moraju preduzeti mjere kako bi spriječili zagađenje vazduha, a građani moraju biti savjesniji prema životnoj sredini – kaže Bijeljinka Angelina Kovačević za portal InfoBijeljina.
Ekolozi upozoravaju da vazduh u Bijeljini zagađuju ogroman broj kotlovnica i privatnih ložišta u kojima su koriste loši energenti kakav je ugalj sa visokim sadržajem sumpora ili različite vrste otpada, ali i veliki broj vozila jer grad nema nikakav gradski prevoz.
– Mnogi sastavljaju kraj s krajem i nemaju izbora pa kupuju najjeftiniji ogrev, ali ceh plaćamo vlastitim zdravljem. Problem je i vrlo frekventan saobraćaj. Na ovom području je registrovano više od 50.000 automobila i više od 5.000 traktora. Nema dovoljno ni biciklističkih staza koje bi bile osnovni uslov da se smanji korišćenje automobila – upozoravaju iz nevladine organizacije “Ekoput”.
Iako se zagađenost vazduha svakodnevno mjeri na dvije lokacije u centru grada i kod gradske toplane, lokalne vlasti o ovom problemu skoro da i ne govore. Do sada nije urađena nijedna ozbiljna studija koja bi ponudila rješenja. Iako bi se zagađenje vazduha moglo izbjeći, upozoravaju stručnjaci, prelaskom na alternativne izvore energije kao što su gas i geotermalna voda, od toga za sada ništa.
Korišćenje geotermalne vode za grijanje, inicijativa koja je pokrenuta prije dvadesetak godina ostala je bez rezultata, a upitno je i dalje koliko će vremena proteći dok se ne obezbjedi snabdjevanje gasom. Zagađenje vazduha dotle ostaje veliki faktor rizika po zdravlje Bijeljinaca.
FOTO: InfoBijeljina