ПЕКИНГ- Кинески предсједник Си Ђинпинг рекао је америчком предсједнку Џозефу Бајдену на њиховом првом директном састанку од 2017. године да је питање Тајвана “у самој сржи кинеских интереса” и да је то “прва црвена линија” у билатералним односима која се не смије прећи.
Си је током сусрета на Балију апеловао на Бајдена да спреведе у дјела обећања Вашингтона дата Пекингу у вези са Тајваном, преноси агенција Синхуа.
“Тајванско питање је у самој сржи кључних интереса Кине, то је основа политичког темеља кинеско-америчких односа и прва црвена линија која не смије бити пређена у кинеско-америчким односима”, рекао је Си.
Састанак на острву Бали у Индонезији био је први сусрет двојице лидера од када је Бајден постао предсједник САД.
Пекинг сматра да је Тајван неодвојиви дио Кине. Самоуправно острво има демократски изабрану власт која одбацује наводе Пекинга о кинеском суверенитету на острву. Кина је у посљедњих неколико година често оптуживала САД за охрабривања тајванске независности.
Бајден: Хладни рат са Пекингом не треба да се догоди
Амерички предсједник Џозеф Бајден рекао је данас на састанку са кинеским лидером Си Ђинпингом да је увјерен да не треба да буде новог хладног рата са Кином.
“Апсолутно вјерујем да не треба да буде новог хладног рата”, рекао је Бајден новинарима.
Он је изразио увјерење да Пекинг не намјерава да изврши инвазију на Тајван и да неће бити таквог покушаја у непосредној будућности, пренио је “Спутњик” и додао да се политика “једне Кине” није промијенила.
Бајден је рекао да Кина има обавезу да покуша да објасни Сјеверној Кореји да не треба да врши тестирање ракета дугог домета.
Коментаришући недавне изборе за Конгрес у САД, амерички пресједник је оцијенио да су ти избори “послали снажну поруку широм свијета да САД остају на сцени, да је република преживјела” и да ће Америка “и даље бити у потпуности ангажована у свијету”.
Бајден и Си послали поруке против нуклеарног рата
Нуклеарни рат никада не би смио бити вођен, порука је коју су данас послали Бајден и Си Ђипинг.
Бајден и Си су, на састанку на маргинама самита земаља Г20 на Балију, подвукли да у нуклеарном рату не може бити побједника и истакли своје противљење употреби или претњи употребом нуклеарног оружја у Украјини, преноси америчка агенција АП.
Током састанка, који је трајао око три сата, предсједници су се усагласили да би Вашингтон и Пекинг требало да раде на превазилажење несугласица и проналажењу правог курса у билатералним односима.
“Као лидери наше двије нације, дијелимо одговорност, да покажемо да Кина и САД могу да превазиђу разлике, да спријечимо да конкуренција постане извор сукоба и да пронађемо начине да заједно радимо на хитним глобалним питањима која захтјевају нашу међусобну сарадњу“, рекао је Бајден.
Кинески предсједник Си је истакао да смо свједоци великих промјена које се одвијају на начин као никада раније и да је човјечанство суочено са изазовима без преседана, преноси кинеска агенција Синхуа.
“Свијет се налази на раскршћу. Куда даље? Ово је питање које није само на нама, већ и на уму свих земаља”, рекао је Си и напоменуо да планета очекује да Кина и САД правилно управљају својим односима.
Си додаје да је његов састанак са Бајденом привукао велику пажњу и да би двије стране требало да раде са свим земљама како би унијеле више наде у свјетски мир и веће повјерење у глобалну стабилност.
Нагласио је да је спреман на искрену и дубинску размјену мишљења са Бајденом о питањима од стратешког значаја у Кини и САД и да жели да двије земље унаприједе односе и да се врате на колосјек здравог и стабилног раста, пренијела је кинеска агенција.
(Glas Srpske)