Ako izostane oko 50 miliona Rusa koji svake godine putuju u najposećenije turističke zemlje, u turizmu se mogu očekivati novi poremećaji.
Tek što je sektor turizma odahnuo od dvogodišnje krize izazvane pandemijom i rezervacije počele da pristižu, najnovija rusko-ukrajinska kriza unela je opet nemir. U januaru, prema istraživanju Evropske komisije za putovanja, rezervacije aranžmana u EU porasle su za 280 odsto i iako je samo jedan procenat onih koji su platili i smeštaj i prevoz, izgledalo je da oporavak počinje.
U ovom trenutku situacija je sasvim drugačija. U prvih nekoliko dana od početka ove krize, kako pokazuju podaci domaćih agencija, putnici su gotovo prestali da se interesuju za putovanja. Sve više je onih koji smatraju da bi trebalo još sačekati dok se situacija ne smiri, jer je mnogo nepoznanica i neizvesnosti, a to nisu uslovi pod kojima se planiraju putovanja.
Aleksandar Seničić, direktor „Jute” kaže da ukrajinska kriza u ovom trenutku još ne utiče na naše građane, ali da sve zavisi od toga da li će se ona uskoro završiti.
– Posredno će sigurno imati uticaj. Pre svega treba imati u vidu da oko 50 miliona Rusa godišnje putuje na gotovo sve destinacije i ukoliko se dogodi da bude masovnih otkazivanja rezervacija, možemo očekivati neke poremećaje. Oni su već bili rezervisali ogromne kapacitete u Egiptu, Grčkoj Turskoj, Crnoj Gori, ali i Abaniji i na francuskoj rivijeri i sada se postavlja pitanje hoće li to ostati tako, da li će turisti iz Rusije posle krize uopšte ići na ove destinacije. Može se desiti da bude i sniženja cena, ali to je sada nezahvalno prognozirati. Najvažnije je da se situacija smiri i stabilizuje – napominje Seničić.
Kada je reč o sertifikatima, on navodi da je tu situacija mirna da se sve lakše izlazi iz crvenih zona i da je izvesno da ćemo jednostavnije putovati.
– Prošlo je dosta vremena, ljudi su se navikli i sada je samo bitno da prate podatke i uslove koje postavljaju zemlje u koje putuju da ne bi bilo iznenađenja. Većina prihvata sve vakcine, mada ima zemalja koje još nisu usaglasile te propise. Važno je da neće biti vremenskog ograničenja za buster, ali bi građani trebalo da pre putovanja provere da li zemlja u koju idu prihvata sve vakcine i da li je recimo za ulazak dovoljno da imaju buster koji je prihvaćen – objašnjava naš sagovornik. Dodaje da kod nas u turizmu svi očekuju dobru sezonu i ozbiljniji oporavak ove godine.
Istraživanja Evropske komisije za putovanja pokazuju da se Evropljani nadaju da će za nekoliko meseći biti moguća putovanja bez restrikcija zbog čega i dalje odlažu da rezervišu odmore. Prema anketama stotine miliona putnika posle dvogodišnje pauze žele da idu na turističke destinacije, mada je kriza u Ukrajini mnoge opet naterala da sačekaju sa odlukom o putovanjima. Dodatan strah stvaraju i promene planova koje evropski turoperateri već najavljuju kada je reč o letovima i smeštaju u hotelima. Ono što zabrinjava je i rast cena energenata koji će sigurno znatno poskupeti turističke proizvode i usluge.
Inače najviše naših građana tokom leta putuje u Grčku i tako će biti i ove sezone, a grčka vlada je najavila da će razmotriti uvođenje jednostavnijih pravila i zdravstvenih protokola koje putnici moraju da poštuju da bi ušli i ostali u Grčkoj. Prema rečima grčkog ministra turizma Vasilisa Kikilijasa vlada će razgovarati sa zdravstvenim komitetom stručnjaka za kovid 19 u zemlji o mogućnosti daljeg ublažavanja zdravstvenih protokola na kopnenim granicama, aerodromima i avio-kompanijama.
Mere bi, kako je najavljeno, trebalo da stupe na snagu od 15. marta, a odnosiće se i na uslove koji važe za hotele, privatan smeštaj i brodove koji se koriste za krstarenja. Prema ministrovim rečima najlakše će biti onima koji imaju EU kovid sertifikate koji će putovati kao i pre ove krize.
Izvor: Politika/Jelica Antelj