Biranje strana u BiH neće pomoći u pomirenju i rješavanju nesuglasica između naroda u toj zemlji, izjavio je zamjenik stalnog predstavnika Kine u UN Geng Šuang.
On je na današnjoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN rekao uvođenje proizvoljnih sankcija koje nemaju osnovu u međunarodnom pravu mogu da pogoršaju tenzije i dodatno zakomplikuju ionako tešku situaciju.
Prema njegovim riječima, “sistem visokog predstavnika i bonska ovlaštenja su poseban aranžman posebnog razdoblja, iz perspektive održavanja mira i stabilnosti”.
Geng je naglasio da je situacija u BiH i dalje u dubokom zastoju, da postoje neslaganja strana u vezi sa važnim pitanjima upravljanja na nivou BiH.
“Kina napominje da su se sve strane u BiH, uključujući Republiku Srpsku, obavezale da poštuju nacionalni suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet. Stav Kine o BiH je dosljedan i jasan, uz poštovanje suverenosti, nezavisnosti, nacionalnog jedinstva i teritorijalnog integriteta BiH, izbor naroda za budućnost zemlje”, istakao je Geng.
Geng je napomenuo da Kina ohrabruje sve strane da se aktivno uključe u konstruktivni dijalog i saradnju sa ciljem pomirenja u BiH.
Kineski ambasador izrazio je nadu da će EUFOR nastaviti sa konstruktivnom ulogom održavanja mira i stabilnosti, te da će pomagati BiH u uklanjanju mina i borbi protiv terorizma.
Geng je dodao da međunarodna zajednica mora da pomogne ekonomskom i oporavku BiH od kovida
Nebenzja: Šmit nije legitiman visoki predstavnik
Ruski ambasador u UN Vasilij Nebenzj izjavio je u Njujroku da je za Rusiju mjesto visokog predstavnika u BiH i dalje upražnjeno, te da nema osnove za pozivanje Kritijana Šmita na današnju sjednicu Savjeta bezbjednosti, jer se time podriva autoritet tog tijela UN.
On je na početku današnje sjednice Savjeta bezbjednosti na kojoj se razmatra situacija u BiH ocijenio da je cinično ponašanje zapadnih sila koje postavljaju visokog predstavnika bez saglasnosti ovog tijela UN.
Govoreći o imenovanju visokog predstavnika u BiH, Nebenzja je naglasio da za to postoji praksa posljednjih 25 godina.
Kineski ambasador u UN Geng Šuang podsjetio da imenovanje Šmita nije podržano, te da nije prikladno da se njemači političar obraća Savjetu bezbjednosti UN u kapacitetu visokog predstavnika.
Šmit u UN-u kritikovao Srpsku
Prijetnje ustavnom poretku u BiH dolaze s jedne strane, Republike Srpske, rekao je njemački diplomat Kristijan Šmit, za kojeg su predstavnici Ruske Federacije i Kine, tokom njegovog predstavljanja izvještaja Savjetu bezbjednosti o stanju u BiH, rekli da je nelegalan.
On je, međutim, dodao da opasni izazovi po BiH dolaze i iz drugih dijelova zemlje.
“Fraza originalan Dejton koju često koriste u RS, otkriva nepoštovanje Ustava. Promjene ustavnog poretka ne mogu se činiti jednostrano, nego samo kroz parlamentarne odluke. Moraju se poštovati odluke Ustavnog suda BiH i dejtonski principi”, rekao je on.
Dodao je da je više puta pozivao na razgovore o ustavnom sistemu, ali da nije dobio nikakav odgovor iz RS, te da RS usvaja zakone koji mogu ugroziti ustavni temelj BiH, podsjećajući na odluke koje je donijela Narodna skupština RS.
Takođe je ustvrdio da je RS željela odbiti saglasnost za indirektne poreze, pravosuđe, ali i vojsku.
“Ovi pokušaji mogu biti zaustavljeni uz pomoć međunarodne zajednice. Vodeća partija u Vladi RS poziva na mirno razdruživanje u BiH i zakonski definiše RS kao nezavisnu unutar dejtonske BiH”, rekao je Šmit uz napomenu da je mirno razdruživanje nemoguće u regionu zapadnog Balkana.
Tegeltija spriječen da se obrati Savjetu bezbjednosti
Opstrukcije bošnjačkog političkog korpusa, uključujući i Stalnu misiju BiH pri UN urodili su plodom i predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija onemogućen je da se obrati na sjednici Savjeta bezbjednosti UN, saopšteno je iz Kabineta predsjedavajućeg Savjeta ministara.
– Tegeltija će naći način da Savjet bezbjednosti upozna sa stvarnim stanjem u BiH – navodi se u saopštenju.
Izvor: Glas Srpske