Sezona krsnih slava polako se zahuktava, a domaćini za pripremu slavske trpeze, bilo posne ili mrsne, zbog poskupljenja hrane u prosjeku će morati izdvojiti dvije najniže plate.
Prema računici domaćina i zaštitnika prava potrošača proslava će biti dosta skuplja nego ranijih godina, s obzirom na to da su pojedini proizvodi skuplji i do 30 odsto.
Uz hljeb, žito i koljivo na mrsnoj trpezi meso je nezaobilazno. Kilogram prasećeg mesa žive vage kreće se od šest do sedam maraka pa je samo za pečenje potrebno oko 300 maraka. Oni koji se odluče da posluže jagnjetinu moraće izdvojiti još više novca, budući da kilogram žive vage košta do devet maraka. Kad se tome dodaju nezaobilazna supa, sarma, salate, kolači i ostale đakonije, uz raznovrsno piće, jasno je da će domaćini u prosjeku morati izdvojiti 1.400 maraka, odnosno dva minimalca, koji u Srpskoj trenutno iznosi 700 maraka.
Banjalučanka Marija Matić rekla je za “Glas Srpske” da krajem mjeseca proslavljaju Lučindan pa su pripreme već u punom jeku.
– Lani smo za slavu potrošili oko 1.000 maraka, a svjesni smo da će ove godine biti potrebno još najmanje 300, 400. Sve je skuplje, ali dobro, slava je jednom godišnje, kada nam dođu svi dragi ljudi i rodbina. To je poseban dan, tako da nam ne padne kao opterećenje nego kao zadovoljstvo – rekla je Matićeva.
Slično je i na jugu Srpske. Milan Koprivica slavi Nikoljdan, koji je tradicionalno posna slava. Kako kaže za “Glas Srpske” nije još počeo da se priprema za slavu, ali zna šta ga čeka.
– Kupimo ribu i sve ostalo, sreća je pa imamo svoje vino i rakiju, tako da sam oslobođen tih troškova. Ne žalimo za slavu, ali svjesni smo da će otići koja marka više nego lani – rekao je Koprivica.
Predsjednik bijeljinskog Udruženja potrošača “Zvono” Jovan Vasilić kaže za “Glas” da će priprema slave do sada biti ubjedljivo najskuplja.
– Bilo da su posne ili mrsne slave kupci će morati zavući ruku dublje u džep. Sve je skuplje nego lani, a vjerujem i da će biti znatno skromnije nego ranijih godina – rekao je Vasilić.
Predsjednica Udruženja “Oaza” iz Trebinja Nedeljka Ilić kaže da priprema slave u prosjeku košta oko 1.500 maraka.
I ona smatra da nema velike razlike u pripremi mrsne ili posne slave, jer su tu negdje i cijene.
– Riba nije ništa jeftinija od mesa, a koliki će troškovi biti osim od broja gostiju zavisi i od toga da li domaćini nešto sami proizvedu – kazala je Ilićeva.
Ribarnice
Iz jedne banjalučke ribarnice rekli su za “Glas Srpske” da su cijene ribe oko 30 odsto više nego u ovom periodu prošle godine.
– Najviše se traži pastrmka, koja po kilogramu košta 13 maraka očišćena, dok je očišćen šaran 17 maraka. Kupuje se i morska riba, a sve popularniji su brancin i orada – kazali su oni.