Predsjednik Ekološkog udruženja “Eko-put” Bijeljina Snežana Jagodić Vujić pozvala je gradske vlasti da redovno objavljuju stanje u vezi sa zagađenjem vazduha u gradu kako bi građani, na neki način, imali mogućnost da se zaštite, da nose maske ili da oni koji su posebno osjetljivi taj dan ostanu u kući.
“Imamo dvije stanice za mjerenje kvaliteta vazduha u gradu, jednu kod Gradske toplane, a drugu iza zgrade Mizeja Semberije, objavljuju se precizni rezultati, ali sa dva dana zakašnjenja. Tek za dva dana ćemo tako znati koliko je zagađenje vazduha bilo danas”, rekla je Vujićeva Srni.
Ona je predložila da se u gradu postave neki sistemi upozorenja kada je prevelika koncentracija čađi, raznih gasova, čestica sumpor-dioksida u vazduhu, te da bi bilo neophodno dnevno objavljivati razultate i upozoriti građane na stanje zagađenosti u gradu, posebno u sezoni grijanja.
“U zimskom periodu konstantno imamo određenu količinu zagađenosti vazduha, što prouzrokuje saobraćaj, izduvni gasovi iz saobraćaja znaju u nekim velikim gradovima možda čak i do 60 odsto aerozagađenja da izazovu, a u Bijeljini je to oko 50 odsto”, rekla je Vujićeva.
Prema njenim riječima, Bijeljina je grad u kojem se, u nekom momentu, pokaže vrhunac zagađenja lebdećim česticama čađi, kao najveći na Balkanu ili i u Evropi, a ti senzori koji su postavljeni po gradu jesu dobri i pokazuju ispravno stanje, ali nisu kao prave automatske mjerne jedinice koje bukvalno mjere nekih sedam-osam parametara kvaliteta vazduha, a mogu i da se podese da mjere skoro sve.
Vujićeva je podsjetila da je Udruženje “Eko-put” još 2009. godine počelo akciju “Centar grada vikendom bez automobila” sa ciljem da se skrene pažnja na zagađenje.
“Radeći monitoring frekvencije saobraćaja punih 10 godina i na dvije tačke u gradu u samom centru /pri dolasku i izlasku iz grada/ u svakoj godini bilo je od 80 do 85 odsto automobila sa jednim vozačem, a u tih 60 minuta akcije oko zgrade Gradske uprave prođe oko 1.800 vozila”, rekla je Vujićeva.
Ona je dodala da ove godine nije rađena ova akcija jer je jasno da nema nikakvog efekta, niti se vidi neko strukturnije rješenje, ali da ipak ima pomaka jer je Ulica patrijarha Pavla zatvorena za saobraćaj.
Vujićeva je dodala da veliki problem predstavlja ugalj koji se koristi za centralno grijanje i loženje.
“Ne smijemo da zaboravimo da se nalazimo između dvije velike rijeke, te da imamo dvije velike planine, s jedne strane, Majevicu, a s druge Cer. Bijeljina je faktički kotlina gdje duvaju specifične vrste vjetrova i dok je bila manji grad sve je bilo u redu, ali poslije dolazimo do haosa u izgradnji. LJudi ne vode o tome računa, svašta se loži i taj dim se vraća na zemlju, te tada dobijamo povećane parametre svih zagađujućih čestica i izuzetno smanjenje ozona u vazduhu…”, rekla je Vujićeva.
(Info Bijeljina)