U našim mesnicama sve je manje telećeg i junećeg mesa, a razlog je prekomjerni uvoz i osiromašen domaći stočni fond što bi, upozoravaju farmeri, uskoro moglo da dovede do ozbiljne nestašice junetine, ali i svinjetine.
S druge strane, meso je u RS i BiH sve skuplje, sa tendencijom daljeg porasta cijena. Jedan od razloga je poskupljenje stočne hrane, a drugi to što evropske države iz kojih uvozimo, zbog nedostatka domaćeg mesa, diktiraju cijene kako žele.
Trenutno, kilogram telećeg buta u mesnicama košta do 28 maraka, junećeg 20, a svinjskog devet KM. Teletina sa kostima ide do 20 maraka, junetina do 14, a kilogram svinjske krmenadle košta oko osam KM.
Milovan B. iz Banjaluke kaže da je prije nekoliko dana ostao bez teksta kada je u jednoj mesnici, od cjelokupne ponude teletine, zatekao samo jednu koljenicu.
Kažu da sve teže dolaze do domaće teletine, a i junetine je sve manje, zbog čega i cijene rastu. Meso je kod nas zaista preskupo, tako da građani na svojim trpezama imaju sve manje jela pravljenih s junetinom ili teletinom. Ako meso i dalje bude poskupljivalo, zaista će biti dostupno samo onim imućnijim ljudima, a za obični svijet biće luksuz, u pravom smislu riječi.
U mesnicama koje smo kontaktirali potvrđuju da je u Srpskoj sve manje junadi, zbog čega im nabavka mesa predstavlja sve veći problem.
– Činjenica je da iz godine u godinu na tržištu ima sve manje junadi, što nam otežava poslovanje. Domaćim farmerima se, očigledno, ne isplati uzgoj stoke, zbog čije nestašice i mi imamo manju ponudu. Zato i jesmo u situaciji da junetina najviše poskupljuje. A zbog porasta cijena mesa, te poskupljenja, generalno, suočavamo se i s padom prometa. Nije nam svejedno kad moramo da dižemo cijene, jer je većina građana u teškoj situaciji, usljed čega sve manje kupuju.
Po svemu sudeći, aktuelne cijene mesa neće dugo mirovati. Kako kažu domaći farmeri, kilogram žive vage junadi je donedavno koštao 4,5, a sada ide i do šest KM, sa tendencijom daljeg povećanja.
Kilogram žive vage tovnih svinja je 3,5 KM, takođe sa tendencijom poskupljenja. Sve ovo će dovesti do porasta cijena u mesnicama. Možemo da zaboravimo na jeftino meso, a na akcijama će samo biti ono meso koje je pred istekom roka trajanja. Takođe, mesnice imaju sve veću muku da nabave dovoljno junetine, pa je ovog mesa sve manje u ponudi što je, takođe, jedan od razloga poskupljenja – naglašava za Srpskainfo predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, Stojan Marinković.
Prema njegovim riječima, to je posljedica drastičnog smanjenja domaćeg stočnog fonda, u prvom redu zbog prekomjernog uvoza, koji godinama urušava domaću proizvodnju.
Izvor:Srpska Info