Zbog pogoršane međunarodne bezbjednosne situacije EUFOR je prihvatio ponudu Francuske da njihovi vojni avioni nadlijeću BiH.
Paralelno s tim, raspoređene su dodatne vojne trupe sa teškom oklopnom mehanizacijom.
Povećanje vojnog prisustva EUFOR-a u skladu je sa mandatom SB UN, ipak, analitičari pitaju zašto EUFOR u jeku ukrajinske krize podiže stepen svoje pripravnosti dok istovremeno Oružane snage BiH ostaju na režimu redovnih aktivnosti.
Француски млазњаци “Рафал” са носача авиона “Шарл де Гол” у Средоземном мору од данас крстаре небом Републике Српске и Федерације. Због рата у Украјини, али и као мјера предстрожности – саопштено је из ЕУФОР-а. Брисел је из истих разлога у БиХ већ распоредио додатних 500 војника из Аустрије, Бугарске,Румуније и Словачке.
– Не значи да је мир угрожен, али значи да смо ми јако опрезни, ово је једна мјера предстрожности, чисто да се осигура да нема нежељених дешавања – рекао је Јохан Сатлер, шеф Мисије ЕУ у БиХ.
Предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија сматра да није било потребе за додатним распоређивањем војника ЕУФОР-а у БиХ.
– Оно што охрабрује из писма које је доставио командант ЕУФОР-а јесте њихова процјена да у БиХ не постоје било какве безбједносне или политичке пријетње што би изазвало несигурност међу грађанима – додаје Тегелтија.
Млазњаци на небу, борбена возила и војне снаге на земљи у функцији су притиска на Републику Српску која је окарактерисана као проруски бастион на Балкану, каже професор међународних односа Срђан Перишић. Сматра да је то отворена пријетња да Српска престане са враћањем одузетих уставних надлежности, а да су измијењене безбједносне околности у Европи искориштене за гомилање трупа у БиХ.
– Они користе свеопшти рат у Украјини да овдје на Балкану припријете и заплаше Републику Српску… других циљева не видим. Ови летови француских авиона изнад БиХ су у оквиру управората који се води против Русије, те то посматрам и као притисак на Републику Српску – каже Перишић.
Случајно или не с одлуком о додатном војном ангжаману ЕУФОР-а, њемачки посланици поријеклом с ових простора шире панику и страх од наводног рата у БиХ. Медији нагађају гдје ће бити распоређене додатне трупе. Спомиње се Брчко дистрикт, ентитетска линија раздвајања, али и граница ка Србији.
– У коначном, то ће бити одлука команданта ЕУФОР-а с којим сам ја у свакодневном контакту. Вјерујем да ће се тежити ка локацијама гдје је било тензија раније – навео је Перишић.
Политички аналитичар Џевад Галијашевић пита шта ЕуФОР чува и обезбјеђује у БиХ.
– Поставља се питање чему кретања ЕУФОР-а и његовог распоређивања на граници ка Србији и у Горажду, у тренутку када Република Српска показује да није спремна за никакве провокације нити постоје тајне агенде дестабилизације БиХ – каже Галијашевић.
Доласком нових трупа, снаге ЕУФОР-а имају 1100 војника, а максималан број у оквиру мисије Алтеа их је 3.500. На путевима и у градовима видљиво је појачано присуство борбене технике и људства.
Министар унутрашњих послова Републике Српске Драган Лукач каже да нема потребе за подизањем тензија или узнемирености грађана.
– Ако грађани уоче на територији Републике Српске неке покрете ЕУФОР-ових возила или летјелица, нема потребе за било какву узнемиреност – рекао је Лукач.
Званично, нико из БиХ, првенствено Предсједништво које је задужено за питања одбране, није тражило појачани ангажман ЕУФОР-а, поготово што су из ОС БиХ саопштили да нису у повишеним мјерама борбене спремности.
Izvor:rtrs