Građani Srpske suočavaju se sa nikad višim cijenama mesa, bez naznake da bi u skorije vrijeme moglo da dođe do njihovog pada.
Kako proizvođači upozoravaju, moglo bi da dođe i do novih poskupljenja, s obzirom na rast cijena stočne hrane. Objašnjavaju da je to prilično izvjesno, jer je suša uništila ogroman dio roda kukuruza, koji se prevashodno koristi u pomenute svrhe.
U pojedinim mesnicama, kilogram telećeg buta je 31, a teleće plećke 28 KM, dok se juneći but prodaje po 22, a kilogram pilećeg filea ide i do 14 KM.
Građane je u najvećoj mjeri pogodilo poskupljenje piletine, s obzirom na to da je riječ o mesu koje su, zbog povoljne cijene ranijih godina, mnogi konzumirali u daleko većoj mjeri od ostalih vrsta.
Trenutno, u marketima kilogram filea košta oko 12, a u mesnicama do 14 KM, dok je prosječna cijena ovog mesa u istom periodu lani u Srpskoj bila oko devet maraka.
Godinama smo uglavnom konzumirali piletinu, dijelom jer je bila najpovoljnija, a dijelom zbog toga što nije riječ o masnom mesu, koje se može pripremati na brojne načine. Međutim, ove godine je cijena pilećeg mesa zaista značajno otišla, toliko da je kilogram filea kudikamo skuplji od svinjetine, što nikada nije bio slučaj. Sad od pileta uglavnom kupujem krilca, koja koristim za variva ili ispečem u rerni, dok samo ponekad na meniju imamo pileće šnicle – kaže Milosava K, domaćica iz Banjaluke.
Iz Zajednice živinara RS ističu da je, u odnosu na iste mjesece lani, stočna hrana u junu ove godine bila skuplja za skoro 29 odsto, u julu za 29,5, a u avgustu za skoro 28,4 odsto.
– Stočna hrana u proizvodnji učestvuje od 65 do 70 odsto udjela u proizvodnji i ona sama odmah povećava cijenu gotovog proizvoda između 20 i 22 odsto. Takođe, imali smo i poskupljenje struje od 43 odsto i poskupljenje goriva, a plate su rasle od 15 do 20 odsto. Sve skupa dovelo je do toga da je cijena mesa porasla za 27-30 odsto. Mi samo pratimo cijene sirovina i onoga što direktno utiče na proizvodnju. A stočna hrana je za oko 30 odsto skuplja u odnosu na isti period lani – kaže za Srpskainfo predsjednik Upravnog odbora ove zajednice Velibor Popović.
Prema njegovim riječima, pileći file u proizvodnji sada košta od 10 do 11 KM.
Izvor:Srpska Info