Opoziciona Konzervativna narodna stranka Estonije predložila je da Talin povuče potpis sa sporazuma o državnoj granici sa Rusijom iz 2014. godine, što će omogućiti da se vrate na rješavanje tog pitanja u okviru Tartuskog mirovnog sporazuma iz 1920. godine. Parlament Estonije danas će razmatrati prijedlog.
Kako navodi portal „Delfi“, estonski poslanici optužuju Moskvu za „ideološke i političke napade“ na Talin i za „okupaciju“ više od pet odsto estonske teritorije.
„Nakon završetka okupacije i obnavljanja nezavisnosti, teritorija Estonije i kopnena granica se de jure, na osnovu sukcesije, ponovo uspostavljaju u skladu sa Tartuskim mirovnim sporazumom“, navodi se u obrazloženju prijedloga.
Prema Tartuskom mirovnom sporazumu iz 1920. godine, Ruska Sovjetska Federativna Socijalistička Republika predala je Estoniji dio današnjih teritorija Rusije – Lenjingradske i Pskovske oblasti. Estonija je 1940. godine ušla u sastav Sovjetskog Saveza, a Moskva smatra da ovaj dokument nema pravnu snagu.
Estonija i Rusija trenutno nemaju pravno regulisane granice. Nakon pregovora koji su trajali više od 10 godina, u Moskvi je 2005. godine potpisan sporazum o granici. Međutim, prilikom ratifikacije Talin je samoinicijativno ubacio u postojeći zakon preambulu u kojoj se poziva na Tartuski sporazum. Moskva je to shvatila kao mogućnost da Estonija u budućnosti ispolji teritorijalne pretenzije i povukla potpis sa sporazuma. Ministri spoljnih poslova dvije zemlje su 2014. godine potpisali novi sporazum, ali on još uvijek nije ratifikovan, prenosi Sputnjik.
Izvor: Glas Srpske