Danas je Svetski dan borbe protiv raka jajnika, najsmrtonosnijeg ginekološkog kancera. U našoj zemlji od te podmukle bolesti godišnje oboli oko 900, a umre više od 500 žena. Od ove godine, pacijentkinjama u početnom stadijumu bolesti, dostupni su i inovativni lekovi o trošku države, a od juna, u Novom Sadu će početi sa radom i Savetovalište za žene, kojima je dijagnostikovana ta bolest.
Još jednu godišnjicu obeležavanja Svetskog dana borbe protiv raka jajnika, Srbija dočekuje sa zabrinjavajućom statistikom – svakog dana tri žene obole, a jedna umre od te podmukle bolesti. Dve godine rada zdravstvenih ustanova u kovid režimu, stiglo nam je na naplatu, saglasni su lekari, jer se veliki broj žena, iz straha od gužvi u ambulantama, nije na vreme javilo na pregled.
“U incidenciji smo slični Vojvodina, Srbija, kao Evropa, nažalost mortalitet nam je nešto veći. Problem je što se ta vrsta karcinoma jajnika u preko 70 odsto slučajeva javlja u uznapredovalom stadijumu“, rekao je Prof. dr Aljoša Mandić,načelnik odeljenja ginekologije, Institut za onkologiju Vojvodine.
Zato su pravovremena dijagnostika i optimalno lečenje od presudnog značaja, što je prepoznala i država, koja je putem RFZO-a najavila da će ženama u početnom stadijumu bolesti, po kriterijumima koje će određivati onkolozi, od juna biti dostupni najsavremeniji biološki lekovi i target terapije, o trošku države.
„Osnove primarne, ciljne, target terapije nije empirijska terapija nego personalizovana terapija, budući da će sada sve te pacijentkinje u Srbiji moći da dobiju detekciju tzv. BRCA mutacija, na osnovu kojih ćemo moći da odredimo da li jesu ili nisu za lečenje. Sve te pacijentkinje zahvaljujući takvoj vrsti terapije, taj period gde ne možemo da dobijemo izlečenje, obezbeđujemo taj hronicitet, održavanja bolesti pod kontrolom“, dodaje Mandić.
Zbog velikog broja pacijentkinja u onkološkim ambulantama, lekari često nemaju priliku da sa svakom detaljnije porazgovaraju, te se nametnula potreba za specijalizovanim Savetovalištem, koje su inicirali Savez društava Vojvodine za borbu protiv raka i Institut za onkologiju Vojvodine.
„Tu nećete moći dobiti informacije tipa mene nešto boli, šta da ja uradim. To morate ići kod svog lekara, lečenje preko telefona ne postoji. Ovo je savetovalište u kojem ćete moći dobiti opšte informacije o ovoj vrsti bolesti, gde da se javite, gde da se informišete za dodatne detalje“, zaključuje Mandić.
Savetovalište za sve žene, koje imaju sumnju na rak jajnika, počeće sa radom u junu, a u njemu će biti angažovani stručnjaci Instituta za onkologiju Vojvodine i Saveza društava Vojvodine za borbu protiv raka. Kako najavljuju, više detalja, uskoro ćete moći da pronađete i na njihovim zvaničnim sajtovima.
Izvor: RTV