Svečana obaveza da otvori festival pripada multimedijalnom umetniku Božidaru Mandiću, nagrađenom „Zmajevim pesničkim štapom” za 2022. godinu.
„Zmajev pesnički štap”, kao priznanje festivala „Zmajeve dečje igre” iz Novog Sada, ove godine ide u ruke multimedijalnog umetnika Božidara Mandića. Ovom rođenom Novosađaninu koji za sebe kaže da živi u šumi 45 godina, sada kao nagrađenom pripada i svečana obaveza da otvori junski festival koji, uz slogan „Gde šapuće Dunav plav”, slavi svoj 65. rođendan (od 6. do 12. juna) i dečju književnost. Mandić joj je i sam posvećen, a kako navode organizatori ovih igara, „on piše za decu kao da su odrasli, a za odrasle kao da su deca”.
„Njegovo književno delo, nastalo iz aktivnog delovanja u novosadskoj alternativi sedamdesetih godina prošlog veka, razvijen je kroz ekološko-umetnički centar ’Porodica bistrih potoka’ i brojne umetničke akcije i programe vezane za literaturu, teatar, likovni i multimedijalni izraz”, obrazloženo je povodom odluke uprave Međunarodnog centra književnosti za decu „Zmajeve dečje igre” da Božidar Mandić ponese Čika Jovin „štap”.
Umetnik je jednom prilikom, gostujući u kulturnoj stanici u Petrovaradinu, ispričao kako „ne zna, ali voli” da piše, kao i da piše za decu, ali da voli i da se igra sa njima. Ali u tim igrama nema popuštanja deci. U anegdoti o tome, pomenuo je dečaka iz susednog sela, vrsnog malog fudbalera koji ga je posetio. Igrali su i malog je „dobio” sa „11:0”. Nije ga „puštao”, kako je kazao, do samog kraja igre.
Autor je knjiga: „Reči iz šume” (1982), „Anonimni pogled” (1983), „Obično pre podne” (1985), „Dok isparava jutro” (1986), „Porodica bistrih potoka” (1989), „Namere” (1990), „Na čijoj si strani” (1989), „Tajna paukove mreže” (1990), „Za tebe sve” (1991.), „Predah” (1994), „Ja sam ja” (1995), „Priče iz prirode” (1998), „Praskozorje” (2000), „Nepravda” (2004), „Napukla kuća” (2005), „Plastični um” (2006), „Plavi mag” (2007), „Novi krojači” (2007), „Teatar o teatru” (2008), „Blatnjavi put” (2012), „Pertle” (2015), „Živeti vinčanski” (2017), „Loš pisac” (2019). Dobitnik je brojnih nagrada za svoje umetničko delo, među kojima je i Nagrada „Zmajeve dečje igre” za izuzetan stvaralački doprinos savremenom izrazu u književnosti za decu.
„Zmajeve dečje igre” biće u znaku važnih godišnjica velikana literature za decu i mlade, Duška Radovića, Arsena Diklića, Miroslava Antića, najavili su „Zmajevci”. Naime, ove godine se obeležava 90 godina od rođenja Mike Antića, a 100 godina od rođenja Radovića i Diklića.
Većina programa, kako je najavljeno, biće u gradskim parkovima, dvorištima vrtića i škola, na dečjim igralištima, zelenim površinama, ograncima Gradske biblioteke, muzejima, Matici srpskoj, ustanovama socijalnog staranja o deci i mladima, kulturnim stanicama, sportskim terenima…
Publika će moći da prati i literarno, dramsko, muzičko, likovno, multimedijalno stvaralaštvo dece i mladih, uz učešće profesionalnih umetnika iz svih umetničkih oblasti. Očekuje se uključivanje više hiljada najmlađih i više od stotinu profesionalnih stvaralaca, učitelja, vaspitača, mentora. Tokom festivala biće predstavljene nove knjige za decu, izložbe ilustracija, dečjih likovnih radova, koncerti, umetničke i multimedijalne radionice, predstave, folklorne i moderne plesne celine, filmske projekcije.
Izuzetni doprinosi dečjoj književnosti
Pored Božidara Mandića, kome je pripao „Zmajev pesnički štap”, nagrade „Zmajevih dečjih igara” za 2022. godinu dobili su i pisac, scenarista, prevodilac, urednik i urednik Zoran Penevski (za izuzetan kreativni doprinos savremenom izražavanju u dečjoj književnosti) i profesorka dr Snežana Šarančić Čutura (za izuzetan doprinos popularizaciji dečje književnosti).
Izvor: Politika/S.Kovačević