Sjeverna Makedonija započinje pretpristupne pregovore sa EU međuvladinom konferencijom, koja će danas biti održana u Briselu.
Premijer Dimitar Kovačevski najavio je da će na makedonskom jeziku pročitati uvodnu riječ, kada njegova država zvanično otvori pregovore o članstvu sa EU, navodi makedonska televizija Sitel.
Kako se precizira, odmah nakon toga počinje skrining koji će trajati godinu i po, a po završetku tog procesa planirana je naredna međuvladina konferencija kojom će biti završena faza otvaranja pregovora o članstvu, dok je njeno održavanje uslovljeno izmjenama u makedonskom Ustavu.
Ministri spoljnih poslova Sjeverne Makedonije i Bugarske Bujar Osmani i Teodora Genčovska potpisali su juče u Sofiji bilateralni Protokol nakon sastanka mješovite međuvladine komisije.
– Bugarska je zemlja koja najsnažnije podržava evropske integracije Republike Sjeverne Makedonije i Albanije. Želimo im uspjeh na putu kojim su dugo željeli. Nadam se da će zajedničkim snagama i uz našu podršku stići tamo gdje građani Sjeverne Makedonije najviše žele, a to je članstvo u EU, rekla je bugarska ministarka spoljnih poslova Teodora Genčovska nakon potpisivanja bilateralnog protokola u Sofiji.
Ministar spoljnih poslova Sjeverne Makedonije Bujar Osmani je, s druge strane, tom prilikom istakao da je ovo istorijska prilika za njegovu zemlju, da nakon 17 godina statusa kandidata dobije priliku da otpočne pregovore sa EU.
Bugarska je ovim protokolom izjavila opredijeljenost za pristanak na održavanje prve političke međuvladine političke konferencije Skoplja sa Briselom, uz preciziranje da će naredna međuvladina konferencija za završetak početne faze pregovora o članstvu, biti održana odmah nakon što Sjeverna Makedonija uključi u svoj Ustav građane koji žive na teritoriji države i koji su dio drugih naroda, kao što je bugarski narod, prenosi Sitel.
U dokumentu se navodi da je Vlada Sjeverne Makedonije saglasna da se naredna međuvladina konferencija za završetak faze otvaranja pregovora o članstvu održi nakon stupanja na snagu ovih ustavnih amandmana uključujući i ustavni zakon za njihovu primjenu.
Osmani je na izjavio da što se tiče jezika, “uz svu moralnu i političku odgovornost, tvrdi da makedonski jezik ostaje čist, bez fusnota i dodataka”.
Јučerašnja izjava Genčovske o makedonskom jeziku, koja je rekla da bilateralnim odnosima Bugarska ne priznaje službeni jezik Sjeverne Makedonije, bila je u pravcu toga da Sofija ne može da nameće svoj stav Evropskoj uniji, naglasio je makedonski ministar, prenosi Sitel.
Za drugu tačku Protokola, koji se odnosi na temu Komisije za istorijska pitanja između dvije zemlje, Osmani je istakao da se koriste riječi “ohrabriti” ili “podsticati” kako bi se jasno stavilo do znanja da je njen rad potpuno autonoman i da će samostalno donositi odluke bez političkog uticaja i po principu reciprociteta.
On je naveo i da spekulacije da Komisija ima rokove za otvaranje i zatvaranje poglavlja nisu tačne.
Osmni je rekao da se Komisija ohrabruje da pitanja srednjeg vijeka završi za godinu dana, i da nema drugih vremenskih ograničenja, a takođe postoje ohrabrivanja da završi svoj rad do ulaska zemlje u EU.
Poslije konferencije ministra Osmanija, reagovao je predsjednik opozicione stranke VMRO-DPMNE Hristijan Mickovski, koji je izjavio da Bugarska tokom pregovaračkog procesa ne zatvara pitanje makedonskog jezika, navodi Sitel.
Mickoski je još najavio da će Izvršnom odboru stranke predložiti pokretanje inicijative za prikupljanje 150.000 potpisa i referendumsko izjašnjavanje građana da li su za ili protiv protokola koji je potpisala vlada.
Izvor; TANJUG