DOBOJ, SANSKI MOST – Da bi srne, zečice i fazanke u dobojskim šumama mogle na miru odgajati svoje mladunce, ovdašnji lovci će im pomoći tako što će smanjiti broj šakala, njihovih najvećih neprijatelja.
“Zaista imamo puno šakala u lovištu, a inače februar i mart su mjeseci kada plemenita divljač, odnosno divljač koja je u lovostaju, zaštićena, donosi na svijet nove mladunce i upravo iz tog razloga ne samo naše lovačko udruženje, nego i ostala u RS rade čišćenje lovišta, odnosno akcije na smanjenju brojnosti. Trenutno ga najviše imamo na Vučijaku, kompletna Trebava je puna šakala, ima ga nešto i na Krnjinu, a pravi veliku štetu na mladuncima, posebno na srnećoj divljači, najviše zecu i fazanu”, kaže Vedran Božičković, predsjednik Lovačkog udruženja “Fazan”.
Osim što predstavlja prijetnju za divljač, od njega strahuju i domaćini, posebno oni koji uzgajaju ovce, jer ovaj predator, kada je gladan, ne bira plijen.
“Ima šakala puno, namnožilo se toga. Danju više miruju, kriju se, a uveče ih ima. Kod nekih ljudi su podavili ovce. Mnogo ih se namnožilo, kažu da po sedmoro zna jedna ženka okotiti i sve prehrani. Oglašavaju se kao da neko jauče. Kada sam ih prvi put čuo, pomislio sam da je negdje neko poginuo u saobraćaju i velim ženi tamo se jauk čuje. Kad meni čovjek kaže, pa to je šakal. Kod mene nisu bili, kada pustim ovce, idem i ja za njima, ograđeno je oko kuće”, rekao je ovčar Mićo Kuzmanović.
Šakal se do prije desetak godina nije mogao sresti u dobojskim šumama, ali sada već svojom brojnošću predstavlja ozbiljan problem.
“Mi od 2014. imamo najezdu tih predatora, šakala. Svake godine ovdje odstrijelimo otprilike po 30 komada. Trudimo se da ih smanjujemo, ali brzo se množe i to je jako teško, oprezna divljač, ali šta je, tu je. Imamo akcije koje pravimo samo na nivou naše sekcije Podnovlje, imamo odstrela i tako utičemo na smanjenje predatora”, naveo je Drago Bašić, sekretar LU “Fazan”.
“Šakal je posebna priča. Jesam pucao, odstrijelio nisam. Životinja koja je jako lukava, kažu da je lisica lukava, lisica je mala maca za šakala, jer šakala nećeš nigdje vidjeti, ne možeš ga istjerati na čistinu. On samo ide po šumi, kruži, bez dobrih kerova nema lova na šakala. I onda se mora dobro rasporediti, mora se ući u šumu, na mjesta gdje on boravi”, pojasnio je Vinko Bosić, lovac iz Podnovlja.
I na području sanskog lovišta šakali su prisutni u velikom broju, te nanose ogromnu štetu uništavajući sitnu i plemenitu divljač, a opasnost su i po domaće životinje, kaže Senad Kljajić, predsjednik Lovačkog društva “Sana”. On dodaje da zakoni o lovstvu tretiraju šakale kao štetočine unutar lovišta, pa je lovcima dozvoljen njihov odstrel, zbog čega su sanski lovci organizovali već nekoliko takvih akcija u posljednje vrijeme.
“Pojava šakala u većem broju nam govori da je u lovištima manje vukova jer su oni međusobno smrtni neprijatelji. Tamo gdje su vukovi nema šakala i obrnuto”, objašnjava Kljajić.
Prema njegovim riječima, vukovi su životinje sklone migracijama, prelaze ogromna prostranstva i neprestano su u pokretu, a posljednjih godina nisu prisutni na ovim prostorima. Dodatni problem je što su na meti šakala lisice, koje oni tjeraju iz njihovih prirodnih staništa, pa se lisice spuštaju u blizinu naseljenih mjesta, a često se mogu susresti i u urbanim područjima.
“Za šakala ili čaglja, kako se još naziva, karakteristična je brza ekspanzija i oni se veoma lako prilagode svakoj sredini u koju dospiju. Zbog svoje spretnosti i lukavosti, jedna je od životinja koju je najteže odstrijeliti, a problem predstavlja veliki broj napuštenih i razrušenih domaćinstava koja su idealna mjesta za njihova skrovišta. Njegov plijen je, osim fazana, zečeva i ostalih sitnijih šumskih životinja, srneća divljač, o čijem se uzgoju najviše vodi računa”, kaže Kljajić. Dodaje da je šakal, osim što je opasan predator, i strvinar, što ga čini potencijalnim prenosnikom zaraza. Pretpostavlja se da su šakali na ove prostore dospjeli iz susjedne Hrvatske, a u pomenutom lovačkom društvu i dalje planiraju da organizuju hajke na ove štetočine kako bi se zaštitila ostala divljač.
(Nezavisne)