Sa 319 metara dužine i 77 širine Kitty Hawk je prevelik za plovidbu Panamskim kanalom pa će do Teksasa morati oko Južne Amerike.
Prošao je rat u Vijetnamu i Zalivski rat, krstario godinama Pacifikom, a sad je prodat za jedan dolar. To je sudbina zastarjele vojne opreme.
Američki nosač aviona Kitty Hawk porinut 1961, vraća se u Teksas u rezalište i poslužiće kao ogroman izvor starog gvožđa.
Kitty Hawk je prodat International Shipbreaking Limitedu iz Teksasa.
Ovaj nosač aviona izbačen je iz službe 2009. godine jer su ga s vremenom zamijenili nosači na nuklearni pogon (njega su pokretale parne turbine).
Inače, tokom svoje posljednje misije u Vijetnamu 1972. nosač aviona bio je poprište nevjerovatnog sukoba u kojem su se potukli afroameričke članove posade s bijelcima i u kojem je povrijeđeno 47 mornara. Obračun je navodno krenuo iz kantine u kojoj jednom tamnoputom mornaru nisu htjeli da daju sendvič, a drugi mornar, bijelac, ga je dobio.
Kitty Hawk je poznat i po sudaru sa sovjetskom podmornicom tokom Hladnog rata 1984. i tada se u luku vratio s dijelom podmornice zaglavljenom u svom trupu. Sovjetska podmornica ostavila je na trupu velikog broda navodno trag polimera koji su je činili nevidljivom i omogućila je Amerikancima da analiziraju materijal.
Izvor:B92