U porodičnom gazdinstvu “Angel‘s Rose” u Velikoj Obarskoj kod Bijeljine nalazi se najveći ružičnjak u BiH, pa čak i široj regiji. Vladimir Milićević i njegov kum Darko Tešić prvi zasad ruža sa oko 1.000 sadnica osnovali su 2017. godine, a danas već imaju zasad od 10.000 bugarskih, Kazanlik ruža, sorte Damask. Pionirski i hrabar potez, ali nisu imali dileme. Ova poslovna ideja brzo se pokazala kao vrlo uspješna.
Ove godine branje ruža, zbog vremenskih prilika, počeli su skoro dva mjeseca ranije, početkom aprila. Klimatske promjene, ekstremne vrućine i suša nisu uzeli veći danak u ovoj kao u ostalim granama poljoprivrede. Ruže su višegodišnje biljke i vrlo zahvalne za uzgoj, pojašnjava Vladimir. Vijek za njihovu eksploataciju je od 25 do 30 godina, a nakon toga je ružičnjak potrebno zanoviti.
– Ruže odlično podnose sušu, ali i niske temperature. Moraju se pratiti tokom cijele godine, orezivati. U ružičnjaku koristimo hemijske preparate koji nemaju karencu, analiziramo zemljište kako bismo znali šta da eventualno dodamo ili oduzmemo – kaže Vladimir za portal InfoBijeljina.
Godišnje uberu oko tonu pupoljaka za čaj od ruže, a dvije do tri tone latica za sokove. U sezoni proizvedu oko 50.000 flašica soka i sirupa od ruže i zove. Planiraju da povećaju proizvodnju jedinstvenog napitka na 150.000 flašica. Proizvode plasiraju širom RS i BiH, a polako osvajaju i tržište susjedne Srbije.
– Za naš sok zainteresovani su veliki trgovački marketi tako da smo u pregovorima. Imamo sertifikat o organskoj proizvodnji. Održavanje i branje ruža, a potom i pravljenje soka obavlja se na tradicionalan način. Nemamo mašine. Beremo ruže, otkidamo latice i pravimo sok. Sve radimo ručno. Ubacujemo vodu, limuntos i šećer, ali ne dodajemo ni aditive, ni konzervanse, pa je ovaj naš proizvod potpuno prirodan – priča Milićević.
Budući da su jedini na području Semberije i šire regije, koji se bave ovom proizvodnjom, raduje ih da su to prepoznali i nadležni, te su zahvaljujući subvencijama i podsticajima kojima podržavaju ovu poslovnu ideju, nabavili mini hladnjaču.
Planiraju i da se prošire na farmaceutski sektor, odnosno počnu proizvodnju ulja od ruže i destilata koji su vrlo popularni i traženi u proizvodnji kozmetike. Namjeravaju da osnuju i plantažu zove sa oko stotinak grmova, koju sada beru u planinskim krajevima. Ideja im ne manjka, a uz malo podsticaja, vrijedan rad i trud, poslovne planove će, sigurni smo, ostvariti.
Ružičnjak u Velikoj Obarskoj ukras je Semberije i dokaz da u plodnoj ravnici, osim ratarskih i povrtarskih kultura, uspijeva i cvijeće.
Izvor: infobijeljina.com