PODGORICA – Socijalna davanja u Crnoj Gori u posljednjih 10 godina uvećana su za iznose od 16 do 31 evro, pokazuju uporedni podaci koje je “Danu” dostavilo Ministarstvo rada i socijalnog staranja.
U ovom trenutku materijalno obezbjeđenje porodice, koje dobija oko 6.500 familija sa oko 28.000 članova, iznosi 80,23 evra za pojedinca, za porodicu sa dva člana 96,35, sa tri 115,65, četiri člana 136,52, dok je za petočlanu ili porodicu sa više članova 152,54 evra.
Poređenja radi, poslanici i ministri mjesečno imaju platu od oko 1.700 evra, što znači da jedan javni fukcioner za mjesec dobija koliko za godinu primi socijalno ugrožena porodica sa pet i više članova. Takođe, plate su u javnom sektoru povećane i za četvrtinu, ali se još niko nije sjetio najsiromašnijih u državi.
Takođe, minimalna zarada u Crnoj Gori je u samo poslednjih godinu povećana sa 250 na 450 evra, prosječna zarada je porasla sa oko 500 na 700, ali scijalna davanja to nijesu pratila. Ono što je svakako pratilo rast zarada bio je rast cijena koje su nikada veće, pa su socijalno ugroženi građani još ugroženi jer su socijalna davanja tolika da ne mogu pokriti ni osnovne troškove života.
U Ministarstvu rada i socijalnog staranja za “Dan” kažu da, prema obračunatom i isplaćenom mjesecu februaru, ukupno je bilo 137.269 nosilaca nekog od prava iz oblasti socijalne i dječje zaštite, s tim što jedan korisnik može istovremeno biti i nosilac više prava. Broj korisnika boračke i invalidske zaštite za isti period bio je 1.913.
Socijalna davanja lična karta humanosti jednog društva
Predsjednik skupštinskog Odbora za rad, zdravstvo i socijalno staranje Srđan Pavićević ocijenio je da su socijalna davanja lična karta humanosti i empatije jednog društva. On ističe da kada vidimo kolika su davanja za najugroženije i kojim ritmom su rasla, onda se ne možemo pohvaliti nekim napretkom.
– Ta diskrapanca koja postoji između plata, penzija i socijalnih davanja je zastrašujuća i pokazuje da socijalna pravda ipak nije zaživjela. Problem je što su donosioci odluka u proteklom periodu bili toliko bez vizije budućnosti da danas imamo situaciju da su nam penzije takve da ne pokrivaju ni osnovne životne potrebe, a socijalna davanja još i manje. Zato se mora naći način da se te velike razlike premoste, da pomoć dobijaju oni kojima je istinski potrebna – kazao je Pavićević.
Za život mjesečno treba skoro 2.000 evra
Sajt “Numbeo” uradio je proračun po kojem je Crna Gora najskuplja destinacija za život na Balkanu, ako se izuzmu Slovenija i Hrvatska, koje su članice Evropske unije, jer su troškovi za četvoročlanu porodicu na mjesečnom nivou procijenjeni na 1.917 evra. Prema tom sajtu, Crna Gora se nalazi na 85. mjestu najskupljih država na svijetu. Dakle, kako pokazuju podaci sa ovog sajta, za normalan život prosječnoj četvoročlanoj porodici potrebno je 1.917 evra mjesečno, u šta ne spadaju troškovi eventualnog iznajmljivanja nekretnine, a cijene rente od početka sukoba između Rusije i Ukrajine porasle su za oko 40 odsto zbog priliva platežno moćnijih stanovnika tih istočnoevropskih država.
Cijena rente trenutno se kreće u rasponu od 350 pa do preko 1.500 evra, u zavisnosti od kvadrature, ali i od lokacije na kojoj se nekretnina nalazi.
On ističe da su ljudi koji primaju penzije to pošteno zaradili, ali da je iznos daleko od primanja koja realno većina zaslužuje. Dodaje da socijalna davanja ipak treba da obezbijede neki minimum egzistencije, ali za sada nažalost to nije slučaj.
– To je posao kojem se moramo posvetiti u budućnosti, jer država socijalne pravde se gradi, a ne samo proglašava, poručuje Pavićević.
Ministarstvo: Sve je po zakonu
U Ministarstvu rada i socijalnog staranja saopštili su da se usklađivanje osnovnih materijalnih davanja iz socijalne i dječje zaštite vrši u skladu sa članovima 38 i 58 Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti. Navedenim odredbama je propisano da se usklađivanje vrši polugodišnje (1. januara i 1. jula tekuće godine) sa kretanjem troškova života i prosječne zarade zaposlenih na teritoriji Crne Gore na osnovu statističkih podataka za prethodno polugodište u procentu koji predstavlja zbir polovine procenta rasta, odnosno pada troškova života i polovine procenta rasta, odnosno pada zarada.
– Izuzetno od navedenog, ako bi procenat koji predstavlja zbir polovine procenata rasta, odnosno pada troškova života i polovine procenta rasta, odnosno pada zarada doveo do negativnog usklađivanja, visina materijalnih davanja se ne usklađuje. Akt o usklađivanju mjesečnih novčanih primanja donosi Ministarstvo rada i socijalnog staranja. Povećanje naknada za materijalna davanja može se vršiti i putem izmjena Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, što je urađeno više puta za pojedina prava, recimo za dodatke za djecu i prava na ličnu invalidninu – objašnjavaju u resornom ministarstvu.
Izvor: glassrpske