Povodom Svjetskog dana šuma oglasio se Zavod za statistiku RS u kojem su izračunali da šume u Republici Srpskoj proizvedu godišnje 875 miliona tona kiseonika.
– Često se govori o važnosti i značaju šuma o čemu svjedoči i Međunarodni dan šuma koji je ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih Nacija 2012. godine. Naziv teme za Svjetski dan šuma u 2023. godini je „Zdrave šume za zdrave ljude”. Šuma je čitav mikrokosmos, ekosistem u kome se mogu pronaći razne vrste biljaka, životinja i mikroorganizama. Šume su pluća naše planete i pružaju mnoge blagodeti za naše zdravlje; prečišćavaju vodu, čiste vazduh, „hvataju” ugljenik u borbi protiv klimatskih promjena, obezbjeđuju hranu i lijekove i doprinose poboljšanju opšteg blagostanja – napominju u Zavodu za statistiku.
Samo 1 hektar šume proizvede godišnje 800 tona kiseonika. Šume u Republici Srpskoj rasprostiru se na oko 1,1 milion hektara i godišnje obezbijede oko 875 miliona tona kiseonika. Na nama je da čuvamo ovaj dragocjeni prirodni resurs što zahtijeva i davanje, a ne samo uzimanje, jer su zdrave šume uslov za zdrave ljude.
Šume su vitalni izvor hrane.
Šume su prirodne apoteke.
Zdrave šume nas štite od bolesti.
Šume podstiču naše mentalno i fizičko zdravlje.
Šume igraju centralnu ulogu u borbi protiv najveće zdravstvene prijetnje sa kojom se čovječanstvo suočava: klimatskih promjena.
Šume su ugrožene i potrebna im je naša pomoć.
(Srpska Info)