Aktuelni plan Evropske unije za eliminisanje oslanjanja na ruski gas zamjenom gasa od drugih snabdjevača mogao bi da košta blok do 214 milijardi dolara više nego što je prvobitno predviđeno, ocjenjuje se u današnjem izveštaju kompanije za klimatka istraživanja Ember i organizacije Global Vitnes.
Ovo može da smanji potražnju EU za ruskim gasom za dvije trećine prije kraja 2022. godine, smatra Komisija.
Prema istraživanju Embera i Global Vitnesa, postojeći plan EU za korišćenje gasa (od alternativnih dobaljača) mogao bi da poveća račun EU za energiju za dodatnih 264 milijarde dolara (250 milijardi evra) do 2030. godine zbog visokih cijena gasa, prenosi specijalizovani portal za energetiku oilprice.com.
Plan “REPowerEU” će smanjiti ceh za samo 49 milijardi dolara (47 milijardi evra) po sadašnjim cijenama, što znači da bi u konačnom ishodu račun EU bio za 214 milijardi dolara (203 milijarde evra) iznad prvobitnih predviđanja Komisije, saopštile su dvije organizacije.
“I dok strategija Evropske komisije ‘REPowerEU’ ima za cilj da smanji uvoz ruskog gasa na kontinent, ona se i dalje toliko oslanja na gas da će Evropa biti izložena većem trošku za 34 milijarde evra po cijenama projektovanim do 2030, ili za 203 milijarde evra po današnjim cijenama gasa“, konstatuje se u studiji.
Sara Braun, viši analitičar u Emberu. kaže da je “igranje na kartu fosilnog gasa gubitna opklada“.
“Visoke i volatilne cijene gasa su tu da ostanu i skupo će koštati EU. Novac je bolje potrošiti na tranziciju koja može da obezbjedi stabilnu, čistu i dostupnu energiju za sve Evropljane. Naša analiza sada pokazuje da je Komisija u velikoj mjeri potcijenila trošak za potrošače sa daljim oslanjanjem na gas”, zaključuje ona.
Očekuje se da će Evropska komisija sljedeće nedjelje otkriti detalje svog “REPowerEU” plana, u koji će biti uključeni i obnovljivi izvori energije.
Izvor: Nezavisne/TANJUG