AMSTERDAM – Lovci na blago prekopali su nizozemsko selo Omeren tragajući za bogatstvom potencijalno vrijednim nekoliko miliona, koje je navodno sakrio njemački vojnik tokom Drugog svjetskog rata.
Lov je pokrenula stara mapa za koju se vjeruje da otkriva gdje su njemački vojnici možda zakopali kutije sa municijom pune opljačkanih dijamanata, rubina, zlata i srebra, a ogorčeni mještani apeluju na lovce na blago da odu iz mjesta, koje su prekopali.
Ručno nacrtana mapa, na kojoj su crvenim znakovima obilježena mjesta na kojima se nalazi blago, dio je dosijea koje je nedavno objavio Nizozemski nacionalni arhiv.
Kada su dokumenti objavljeni na kraju perioda povjerljivosti od 75 godina, mapa sa koje je skinuta oznaka povjerljivosti jasno je pokazala da je Omeren, selo u istočnoj nizozemskoj provinciji Gelderland, mjesto na kome bi moglo da leži blago.
Selo, i njegove crvene oznake, bili su u blizini savezničke linije fronta tokom operacije “Market garden” 1944. godine, smjelog vazdušnog pokušaja da se stvori kopneni put u sjevernu Njemačku.
Sada širom Omerena postoje tragovi neovlašćenog iskopavanja.
Stara poljoprivredna oprema, koja je vjerovatno aktivirala detektore metala, razbacana je oko svježe iskopanih kratera na poljoprivrednim površinama i šumama.
“Doselio sam se ovdje zbog mira i spokoja. Sada cijeli svijet zna za nas”, priča mještanin Sander.
Ljudi kucaju na njegova vrata, pitajući za pravac do skrivenog blaga.
Vidio je i grupu mladih kako kopaju.
“Ova oblast je već bogata istorijom. Bijelu vilu, onu tamo, okupirali su nacisti. Sada kada je nova tajna otkrivena, ponovo je privukla mnogo zainteresovanih”, priča Sander.
Među dokumentima sa kojih je skinuta oznaka tajnosti je i svjedočenje njemačkog vojnika koji je naveo da je banka u Arnemu, gradu udaljenom 40 kilometara od Omerena, bombardovana u avgustu 1944, kada su iz raznesenog trezora razbacani nakit, novčići, dragocjeni dragulji i zlatni satovi.
Tri ili četiri okupatorska njemačka vojnika su ponijeli šta su mogli, rekao je on i sakrio svoj dio u kutije za municiju i pakete hljeba najsigurnije što su imali u rukama.
Kasnije, tokom posljednjih nedjelja rata, njemački okupatori su se povlačili, a vojnici su očigledno odlučili da zakopaju blago.
Poslije rata, nizozemski institut, osnovan da pronađe stvari koje su oteli nacisti, naišao je na priču o mladom njemačkom padobrancu, identifikovanom kao Helmut Sonder.
Dao je iskaz kao očevidac i skicirao sada dobro proučenu mapu, prenosi BBC.
Smatra se da je potencijalna zaostavština toliko vrijedna da je prije nego što je mapa objavljena nizozemska država nekoliko puta pokušala da iskopa blago.
Nizozemski arhivisti kažu da ne postoje dokazi o smrti njemačkog padobranca koji je skicirao mapu.
Pretpostavljaju da Helmut Sonder, koji, ako je živ, ima 98 godina, možda posjeduje ključ o neotkrivenom blagu.
(Nezavisne)