Vrganj je jedna od najpopularnijih gljiva našeg podneblja, raste u bjelogoričnim i crnogoričnim šumama. Iako ga je nemoguće uzgojiti, lako se nalazi u prirodi i teže ga je zamijeniti s drugim, otrovnim vrstama, pa je prilično sigurna gljiva za konzumaciju. Ukoliko niste iskusni, nikako se nemojte sami upuštati u berbu, već sa sobom povedite nekog ko dobro poznaje i razlikuje gljive.
Može rasti sam, ali ipak je najčešće u društvu još jednog do dva primjerka. Iskusni gljivari čak tvrde da ih mogu namirisati u šumi. Ljetni vrganj se često naziva i pravi vrganj. Raste od kraja maja do jeseni u većim grupama i lako ga je pronaći. Mjesto s kojeg uberete vrganj potrebno je zatrpati lišćem kako bi ubrzo niknula nova gljiva.
Ako se pitate kada rastu ljetni vrganji, onda niste zakasnili jer ih je moguće ubrati od ljeta do jeseni. U berbu krenite rano ujutro nakon kišne noći ili jutra. Vrlo je važno kako berete vrganje jer to utiče na ukupni broj vrganja u šumi.
Naime, vrganj se bere tako da se lagano zakrene kako bi se spriječilo vađenje micelija. Ako se micelij izvadi ili uništi, nažalost, to će pridonijeti smanjenju vrganja u šumi. Berite samo zrele i velike gljive te budite oprezni jer se najčešće kriju ispod lišća.
Vrlo bitno je da se naučimo suživotu sa šumom i prirodom i edukujemo se prije nego odlučimo koristiti plodove šume.
Vrganji rastu u šumama planinskog bora, hrasta, breze, obične smreke i to većinom na južnoj padini.
Takoreći, drveće i gljive žive u simbiozi jer gljive drveću osiguravaju hranjive tvari i kiseonik, dok drveće gljivama daje ugljen-dioksid. U prirodi sve ima smisla i sve je u harmoniji, dok čovjek iz svog neznanja ne interveniše i svojim krivim postupcima našteti osjetljivim stanovnicima šume poput gljiva.
Postoji oko 100 vrsta vrganja, ali da vas ne zabrine kako ćete prepoznati onaj jestivi, svi su vrganji sigurni za jelo. Vrganji se razlikuju po:
staništu
veličini
boji klobuka
Ljetni ili pravi vrganj može biti bijele do tamnosmeđe boje. Stručak mu je u gornjem dijelu izdužen, ali inače trbušastog oblika bijele boje. Klobuk ljetnog vrganja može biti raspucan, što ukazuje na sušno razdoblje. Ako je klobuk sluzav, onda je to zbog vlažnog vremena.
Kada berete vrganje, provjerite čvrstoću klobuka. Kucnete li prstima po klobuku, trebalo bi da čujete zvonak zvuk. Gurmanima su najzanimljiviji manji primjerci vrganja jer one veće često znaju napasti insekti, a mekši su i sluzaviji. A i što su vrganji stariji, to je i njihov ukus lošiji.
Dogodi li se da je zvuk tup i mukao, znači da se radi o vrganju koji je već u odmakloj dobi i nije prikladan za korištenje u kuhinji.
Sušeni vrganji
Mnogo je načina da gljive sačuvate za zimu – možete ih osušiti, marinirati, zamrznuti, pokupiti i posoliti, no gljive sušene u odgovarajućim uslovima imaju najviše hranjivih vrijednosti i ukusa.
Sastojci:
1,5 kg vrganja
Priprema:
Vrganje očetkajte kuhinjskim kistom ili prebrišite čistom kuhinjskom krpom. Odstranite zemlju i korijen. Vrganje narežite na ploške debljine do 1 cm i stavite u lim za pečenje obložen papirom za pečenje.
Pripremljene vrganje stavite sušiti u zagrijanu rernu na 50 stepeni, na ventilacijskom programu. Sušite vrganje tri sata. Ukoliko nemate ventilacijsku rernu, tokom sušenja vrata rerne neka budu malo otvorena kako bi vlaga mogla izlaziti van. Sušene vrganje pohranite u staklenu posudu ili papirnatu vrećicu.
Rižoto
Sastojci:
350 g riže
300 g vrganja
500 g bundeve
1 crveni luk
so
biber
5 g maslaca
maslinovo ulje
crveni biber
1 vezica peršuna
pileći temeljac
Priprema:
Luk očistiti, usitniti te pržiti na maslacu i maslinovom ulju. Dodati bundevu narezanu na kockice pa rižu. Sve pržiti, podliti vodom ili temeljcom, začiniti (koristiti crveni biber u zrnu – 20 zrna ) pa pustiti da se lagano dinsta. Vrganje očistiti, narezati na kockice, na ostatku masnoće prepržiti i, kad je riža već skoro gotova, dodati prepržene gljive u rižu. Sjediniti u jednoličnu masu te na kraju dodati malo maslaca.
Bruskete
Sastojci:
nekoliko šnita hljeba
1 glavica luka
vrganji
crvena paprika u prahu
svježi list peršuna
bijeli luk
maslinovo ulje
so
biber
Priprema:
Sotirajte kratko gljive na preprženom luku, pred kraj dodajte papriku u prahu, so i biber i šaku sjeckanog svježeg peršunovog lista. Poklopite i neka malo odstoji. Zagrijte rernu na 200-220 stepeni. Hljeb posložite na papir za pečenje i pleh na kojem ćete ih kratko u rerni zapeći. Još tople ih poškropite maslinovim uljem i natrljajte bijelim lukom. Po tako aromatiziranom hljebu složite pripremljene gljive i poslužite.
Izvor:Nezavisne