Google je objavio da usvaja nova ograničenja privatnosti koja će prekinuti praćenje aplikacija na njegovim Android uređajima.
Sličan potez napravio je Apple prošle godine i promijenio praksu oglašavanja nekoliko kompanija.
Google je rekao da razvija nove zamjene za svoj reklamni ID, jedinstveni niz znakova koji identifikuje uređaj korisnika, fokusirane na privatnost.
Digitalni ID u pametnim telefonima često pomaže kompanijama za reklamne tehnologije da prate i dijele informacije o potrošačima.
Promjene bi mogle da utiču na velike kompanije koje su se oslanjale na praćenje korisnika u različitim aplikacijama, kao što je Meta. Apple-ova podešavanja su, posebno pogodila Metu.
Meta je rekla da će Apple-ove promjene privatnosti smanjiti prodaju aplikacije ove godine za oko 10 milijardi dolara.
Ta vijest je doprinjela brisanju 232 milijarde dolara sa tržišne kapitalizacije kompanije u jednom danu, što je na kraju bio ukupan iznos ispod 600 milijardi dolara. Prošlog juna, Meta je vrijedila više od bilion dolara.
Dok se Meta borila protiv Apple-ovih promjena, izrazila je podršku načinu na koji Google planira da primjeni svoja podešavanja privatnosti.
“Ohrabrujuće je vidjeti ovaj dugoročni, saradnički pristup Google-ovom personalizovanom oglašavanju za zaštitu privatnosti”, rekao je Graham Mudd, potpredsjednik za marketing proizvoda, reklame i poslovanje u Facebook-u.
“Radujemo se nastavku rada sa njima i industrijom na tehnologiji za poboljšanje privatnosti kroz industrijske grupe.”
Google je rekao da će nastaviti da podržava trenutne identifikatore u naredne dvije godine, što znači da druge kompanije imaju vremena da sprovedu promjene.
Apple je kritikovan od strane Facebook-a i drugih kompanija zbog uvođenja funkcije transparentnosti praćenja aplikacija, koja smanjuje mogućnosti ciljanja ograničavajući oglašivačima pristup identifikatoru korisnika iPhone-a.
Sa tom promjenom, korisnici su dobili iskačući prozor koji im omogućava da blokiraju aplikacije da prate njihove podatke u reklamne svrhe.
Google je kritikovao Apple-ov pristup u svom postu na blogu bez imenovanja kompanije.
“Shvatamo da su druge platforme zauzele drugačiji pristup privatnosti oglasa, grubo ograničavajući postojeće tehnologije koje koriste programeri i oglašivači”, napisao je Anthony Chavez, potpredsednik Google-a za upravljanje proizvodima.
“Vjerujemo da bez prethodnog obezbjeđivanja alternativnog puta za očuvanje privatnosti takvi pristupi mogu biti neefikasni i dovesti do loših ishoda za privatnost korisnika i razvojne kompanije.”
Fokusiranje na prakse privatnosti moglo bi pomoći tehnološkom gigantu da preduzme regulatorna pitanja jer zakonodavci i potrošači postaju svjesniji i zabrinutiji za svoje lične podatke. Kompanija je saopštila da će blisko sarađivati sa regulatorima.
Izvor: Nezavisne