Svake godine, najmanje 500 djece u Srpskoj proživljava razvod svojih roditelja. Raspad porodice jedno je od najstresnijih iskustava, zato se dijete mora uvjeriti da majka i otac razlazom ne prestaju biti njegovi roditelji.
Stvarni život svjedoči nam, međutim, da djeca ispaštaju zbog loših odnosa majke i oca nakon razvoda, a neka čak i ne viđaju roditelja sa kojim više ne stanuju.
Na ovu lošu praksu upozorili su i iz institucije Ombudsmana za decu RS, kojoj najviše žalbi pristiže upravo zbog povrede prava djeteta na kontakt i druženje sa roditeljem sa kojim ne živi. Lani je upućeno 126 takvih prijava.
– Redovni kontakti djeteta i roditelja sa kojim dijete ne živi, ali i kontakti sa bliskim srodnicima izuzetno su važni za pravilan razvoj i odrastanje deteta, za njegovu emocionalnu stabilnost i osećaj prihvaćenosti, što je u brojnim svojim odlukama potvrdio i Evropski sud za ljudska prava. Uskraćivanje prava na kontakt, prema praksi suda, predstavlja povredu Evropske konvencije o ljudskim pravima – navodi se u izvještaju Ombudsmana za prošlu godinu.
Iz ove institucije još jednom su ukazali na potrebu za izmjenom Porodičnog zakona RS jer praksa, kažu, nažalost pokazuje da nema efikasne zaštite djece, te da se propusti u radu nadležnih službi ponavljaju godinama.
Ova nepravda trebala bi da bude uređena novim Porodičnim zakonom, čiji je nacrt nedavno usvojen, a koji se prvenstveno vodi najboljim interesom djeteta.
– Podaci iz prakse socijalnih radnika pokazuju da se u dosta slučajeva lični animoziteti između bivših supružnika projektuju na dete, pa se nerijetko dešava da jedan roditelj sprečava viđanje drugog roditelja sa djecom, zbog čega smo dodatno uredilli ovu oblast i ovo pitanje prenijeli u nadležnost suda. Roditelj sa kojim dijete živi sada će imati obavezu da podstiče održavanje tih kontakata ili može da se suoči sa oduzimanjem roditeljskog prava – pojašnjava predsjednik radne grupe za izradu ovog zakona i profesor banjalučkog Pravnog fakulteta Darko Radić.
Novina je da će u Srpskoj po prvi put biti uvedena i mogućnost zajedničkog obavljanja roditeljskog prava nakon razvoda, što odavno postoji u regionu.
– Prema važećem zakonu, djeca se nakon razvoda braka povjeravaju jednom ili drugom roditelju. Ali, mi sada predviđamo mogućnost zajedničkog vršenja roditeljskog prava, tamo gdje su odnosi među bivšim partnerima dobri. Oni se moraju dogovoriti gdje će biti prebivalište djeteta, koliko će drugi roditelj plaćati za izdržavanje i kako će se održavati lični odnosi sa djetetom. Ako postoji sporazum o ovim pitanjima, preostaje da sud procijeni da li je to u najboljem interesu djeteta i onda oni mogu zajednički vršiti roditeljsko pravo i nakon razvoda. U slučajevima gdje se roditelji nisu sporazumjeli o ovim pitanjima, zajedničko vršenje roditeljskog prava neće biti moguće – govori on.
Pozitivan je pomak i što je djeci omogućeno pravo na slobodno izražavanje mišljenja u svim postupcima i pitanjima koja ih se tiču, u zavisnosti od njihovog uzrasta i zrelosti.
Sud je u obavezi da dijete sasluša i objasni da li je njegovo mišljenje uzeo u razmatranje i ako ne, zašto.
Novim zakonom reformišu se i imovinski odnosi između supružnika, tako što se uvodi institut porodičnog doma.
U slučaju razvoda braka u porodičnom domu ostaje roditelj sa kojim dete živi.
– To je najveća novina u zakonu, jer u domaćoj pravnoj tradiciji nismo imali takav primer ovog instituta. Podaci pokazuju da se vrijedniji dijelovi imovine, čak i kada su u zajedničkoj svojini, upisuju kao svojina muža, što žene često zna dovesti u inferioran položaj. Predviđanjem posebnih pravila za porodični dom štitimo interes djeteta i supružnika kojem je povjereno vršenje roditeljskog prava, odnosno sa kojim dijete živi – zaključio je Radić.
Nacrtom Porodičnog zakona propisan je najniži i najviši iznos izdržavanja djeteta nakon razvoda. Predloženo je da minimalni iznos alimentacije po djetetu bude 15 odsto od prosječne plate u Republici Srpskoj, a maksimalni 50 odsto od ukupnih mjesečnih prihoda roditelja, za svu izdržavanu djecu.
Prema trenutnom zakonu, iznos izdržavanja iznosi minimalno 15, a maksimalno 50 odsto od plate roditelja.
I ova oblast mijenjaće se novim Porodičnim zakonom RS, kojim se predviđa da sud prilikom razvoda braka u istom postupku odlučuje sa kim će dijete živjeti, o ostvarivanju prava djeteta na kontakte sa drugim roditeljem, te plaćanju izdržavanja. Pravo na sudsku zaštitu dobiće i djeca iz vanbračnih zajednica.
Izvor: srpskainfo.com/Nataša Telebak