U povodu 05. juna, Svjetskog dana zaštite životne sredine, Aktiv žena Socijalističke partije, Gradski odbor Bijeljina, skreće pažnju na zaštićeno stanište Gromiželj, koje se nalazi u semberskom Velinom Selu u blizini ušća Drine u Savu, koje je sa svojom florom i faunom jedinstveno u regionu. Da li smo svjesni kakav dragulj imamo!? Podsjetimo, ovaj lokalitet postao je šire poznat otkrićem ribe “mrgude” (lat. Umbra krameri) o čijem otkriću su javnost obavijestili dr Milenko Ćurčić i prof. Žarko Vikić. “Mrguda” je riba dužine 5-10 cm, stara je oko 450 miliona godina i smatralo se da je izumrla na ovim prostorima. Gromiželj se sada smatra najvećim staništem ove vrste u Evropi! “Mrguda” je dvodihalica i izvan vode može ostati i 10 sati, a u zamuljenom tlu i mnogo duže. Ova vrsta spada u red najstarijih kičmenjaka na planeti i za sada privlači mnoge naučnike. Da li smo svjesni kakav dragulj imamo!?
Profesor Žarko Vikić, predsjednik “Udruženja za zaštitu flore i faune Gromiželj” skreće pažnju i na prisustvo rijetke crne rode, kojoj je stanište poslednja močvara u RS/BiH, a ova vrsta je tokom 2009 i 2010 godine evidentirana od strane Republičkog zavoda za zaštitu kulturno – istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske. Močvarna oblast Gromiželj je oblast površine 830 hektara, sa više od 400 rijetkih biljnih vrsta, među kojima je i močvarna žara, koja je na prostoru BiH prvi put registrovana upravo u Gromiželju, i koja se nalazi na Crvenoj listi Evrope kao rijetka i ugrožena vrsta. Pored pomenutih, među rijetkim životinjskim vrstama na ovom mjestu su i barska kornjača, eja močvarica, crvena čaplja, te mala bijela čaplja. Gromiželj je jedno od rijetkih sačuvanih nizijskih tresetišta, ali za sada se ne zna šta je Laketića – vir, koji se nalazi na najširoj strani močvare elipsastog oblika – slatkovodni vir iščezlog Panonskog mora, utihli gejzir ili ruža podzemnih voda rijeka Drine i Save. Dno je pokriveno debelim slojem živog blata. Vjeruje se da močvara nikada nije presušila.
Misteriozno mjesto je i izvor brojnih legendi. Tajanstvenosti ide u prilog i to što je nestabilno i što se može propasti kroz njega u dubinu. Najpoznatija legenda je ona o potonulim svatovima… Gromiželj je, od 2011. godine zaštićeno područje 4. kategorije. Stanište je zagađeno zbog bacanja različitog otpada i sječe šuma i ugroženo je zbog niskog vodostaja i sve većeg zarastanja u mulj, takođe prilaz samom staništu je nepristupačan.
Profesor Vikić naglašava da kao upravljač ovim područjem, Udruženje ima usvojen Plan upravljanja 2020-2030 koji je usvojila Vlada RS, gdje su navedeni prioriteti revitalizacije vodene površine koja se naglo i kritično smanjuje u zoni zaštite, te preporučuje da relevantni faktori iz oblasti zaštite prirode formiraju Tim za koordinaciju u cilju preduzimanja mjera za revitalizaciju u Zaštićenom staništu Gromiželj.
Aktiv žena Socijalističke partije, Gradski odbor Bijeljina će nastaviti sa aktivnostima na skretanju pažnje na ovo izuzetno značajno i ugroženo područje, te ćemo u dogovoru sa prof. Vikićem, čim vremenski uslovi dozvole, prenijeti utiske i sa lica mjesta. Takođe, naš rad će biti usmjeren i na sve ostale oblasti i aktivnosti koje doprinose zaštiti i očuvanju životne sredine.