Iako se iza rešetaka u kazneno-popravnim ustanovama u Republici Srpskoj nalazi 1.338 zatvorenika i pritvorenika, smještajni kapaciteti u ćelijama nisu ni upola popunjeni licima koji su se ogriješili o zakon.
Prema najnovijim podacima Ministarstva pravde RS, najmanje je zatvorenika i pritvorenika u kazneno-popravnoj ustanovi u Trebinju, odnosno njih 86. Smještajni kapaciteti u zatvoru najvećeg grada u Hercegovini popunjeni su svega sa 30 odsto lica koja su na razne načine prekršili zakon.
Na drugom mjestu nalazi se Doboj gdje su kapaciteti tamošnje kazneno-popravne ustanove popunjeni sa 40 odsto, odnosno kod njih je smješteno ukupno 200 zatvorenika i pritvorenika.
Sa nešto boljim procentom može se “pohvaliti” kazneno-popravna ustanova u Istočnom Sarajevu gdje su smještajni kapaciteti u zatvorskim ćelijama popunjeni sa 45 odsto od ukupno raspoloživih mjesta za pritvorenike i zatvorenike. Odnosno na istoku Srpske u zatvoru se nalazi 150 lica koja su na neki način prekršila zakon.
– Smještajni kapaciteti u kazneno-popravnim ustanovama u Bijeljini i Banjaluci popunjeni su u procentima od 49 odsto od ukupno predviđenih mjesta za zatvorenike i pritvorenike. Odnosno u zatvoru Bijeljini se nalazi se 127 lica, odnosno u Banjaluci njih 435 – kazali su “Glasu” u Ministarstvu pravde RS.
Sa najvećim procentom popunjenosti može se “pohvaliti” kazneno-popravna ustanova u Foči, čiji su smještajni kapaciteti tačno upola popunjeni od ukupno predviđenog broja za zatvorenike. Naime, prema najnovijim podacima Ministarstva pravde u tamošnjem zatvoru nalazi se 340 lica koja su osuđena za krivična djela.
Profesor na Fakultetu bezbjednosnih nauka u Banjaluci Duško Vejnović navodi da bi najbolje bilo da su zatvori u potpunosti prazni, ali da je to nemoguće.
– Ovo društvo je i dalje u tranziciji, dakle poslije devedesetih godina nije napravljen sistem koji bi zadovoljio opšte interese svih građana u smislu pravne, demokratske i moderne države. Na tim pitanjima treba raditi regionalno i kod nas – kazao je “Glasu” Vejnović.
Naglasio je da nadležni treba da se zalažu da suzbiju sve društveno štetne i negativne pojave.
– Za one koji su počinioci bilo kojih krivičnih djela treba u skladu sa zakonima efikasnije provoditi istražne radnje i druge pravosudne aktivnosti uključujući i primjene akata o izvršenju sankcija – zaključio je Vojnović, koji je ocijenio i da je bezbjednosna situacija u Srpskoj na zadovoljavajućem nivou.
Samo jedan stranac
Prema evidenciji Ministarstva pravde Republike Srpske u kazneno-popravnim ustanovama u Srpskoj nalazi se samo jedan strani državljanin na izdržavanju kazne zatvora.
– Radi se o licu muškog pola, državljanin je Republike Srbije, a osuđen je zbog krivičnih djela neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga i falsifikovanje isprave – kazali su u Ministarstvu pravde.