Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija raspravljaće sutra o novom, šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosmetu (Unmik), a Srbiju će na sednici predstavljati šef diplomatije Nikola Selaković.
U izveštaju za period od 16. septembra 2021. do 15. marta 2022. godine, Gutereš je naveo da dijalog Beograda i Prištine uz posredstvo EU ostaje ključni forum za normalizaciju odnosa dve strane, ali je izrazio žaljenje što je u tom procesu postignut „samo ograničen napredak”.
„Ohrabrujem obe strane da se konstruktivno angažuju na postizanju konkretnih rezultata od kojih bi svi imali koristi. Proces dijaloga i napori na normalizaciji odnosa imaju punu i nedvosmislenu podršku Ujedinjenih nacija. Nastavak otvorenog, transparentnog i inkluzivnog procesa je ključan za postizanje održivih sporazuma”, naveo je Gutereš.
Gutereš je u izveštaju pozvao obe strane da obezbede „smisleno učešće širokog spektra zainteresovanih strana”, uključujući žene i mlade ljude, kao i druge aktere civilnog društva, i da uzmu u obzir njihove potrebe i očekivanja od procesa dijaloga uz posredstvo EU.
On je još jednom pozvao samozvanu kosovsku vladu da, bez daljeg odlaganja, u potpunosti primeni odluku Ustavnog suda Kosova iz maja 2016. godine, o imovini manastira Visoki Dečani.
„To bi bio važan korak ka pokazivanju poštovanja vlade prema vladavini prava i jačanju poverenja ljudi u institucije”, dodao je generalni sekretar UN.
Gutereš je ponovo pozvao i Prištinu i Beograd da nastave saradnju u okviru postojeće Radne grupe za nestala lica koja je ranije, kako je naveo, postigla konkretne rezultate.
Pozvao je kosovske institucije na svim nivoima, organizacije civilnog društva i lokalne zajednice da nastave sa naporima ka stvaranju ambijenta pogodnog za bezbedan, dostojanstven i održiv povratak svih interno raseljenih lica i povratnika i za njihovu reintegraciju.
Sednica Saveta bezbednosti UN o radu Unmika počeće u 21.00 po centralnoevropskom vremenu, prenosi Beta.
Od usvajanja Rezolucije 1244 SB UN, 10. juna 1999. godine, to telo je do 2018. o Kosovu raspravljalo četiri puta godišnje. U 2019. su bile tri sednice SB UN o Kosovu, dok se od 2020. održavaju po dve sednice godišnje.
Izvor: Politika