SARAJEVO – Početkom juna ove godine održana je svečana ceremonija na kojoj je ambasador Slovačke Republike u Bosni i Hercegovini Roman Hloben uručio donatorski ček od 20.000 evra ministru odbrane naše zemlje Zukanu Helezu. Najveći dio ovih sredstava biće usmjeren na Bataljonsku grupu lake pješadije, koja broji oko 840 pripadnika.
Uručenjem ovog donatorskog čeka započela je realizacija NATO paketa podrške, vrijednog više od 50 miliona eura, namijenjenog jačanju odbrambenih kapaciteta BiH.
Podsjetimo, lideri zemalja članica NATO-a su na samitu Alijanse, održanom u Madridu juna prošle godine, donijeli odluku o pružanju podrške zemljama partnerima, među kojima je i Bosna i Hercegovina.
“Štab NATO-a Brisel obavijestio je da je Komitet za partnerstvo i kooperativnu sigurnost NATO-a donio odluku i odobrio prvi paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta Oružanih snaga BiH, te pozvao zemlje članice da se uključe u njegovu realizaciju, kako kroz NATO DCBI, tako i na bilateralnoj osnovi. Ukupan okviran budžet za donaciju za Bosnu i Hercegovinu se kreće od 40 do 53 miliona eura, od čega za Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH otpada 25-35 miliona eura namijenjenih za nabavku neborbenih materijalno-tehničkih sredstava. Finalna specifikacija odobrenih sredstava i njihova okvirna cijena se očekuju da bude dostavljene od strane NATO-a u narednom periodu. Trenutno su u toku aktivnosti pripreme za realizaciju sastanka sa predstavnicima Štaba NATO-a Brisel po programu NATO DCBI, koji treba da bude realizovan početkom jula ove godine i koji će dati okvirne smjernice koja sredstva će biti na raspolaganju Oružanim snagama BiH, način i dinamiku dodjele”, kazali su iz Ministarstva za “Oslobođenje”.
Glasnogovornica NATO saveza Oana Lungesku podsjetila je kako su se NATO saveznici usaglasili prošlog februara da pomognu Bosni i Hercegovini da poboljša svoju otpornost kroz paket za izgradnju odbrambenih kapaciteta.
“Paket obuhvata 12 oblasti podrške Ministarstvu sigurnosti i Ministarstvu odbrane, u rasponu sajber odbrane do zračno-medicinske evakuacije. U koordinaciji sa institucijama Bosne i Hercegovine, NATO štabovi rade na razvijanju specifičnih projekata unutar svakog područja podrške. Ove projekte će finansirati NATO saveznici i partneri. Nekoliko zemalja je već izdvojilo sredstva, a ona će biti dodijeljena projektima, kako oni budu razvijani. Procjene troškova će se razvijati kako se i projekti razvijaju”, kazala je za “Oslobođenje” Lungeskuova.
Iz Ministarstva odbrane BiH naglašavaju da podrška NATO-a Oružanim snagama naše zemlje ima veliki značaj.
“To je ujedno i potvrda da Bosna i Hercegovina ima snažnu podršku na svom putu prema EU i drugim integracijama. Oružane snage Bosne i Hercegovine prijemom ove vrste pomoći jačaju svoje kapacitete i ispunjavaju zakonom propisane obaveze u smislu pružanja pomoći civilnim strukturama u slučajevima prirodnih nepogoda i drugih katastrofa, ali i pokazuju svoju opredijeljenost za očuvanje mira i stabilnosti, ne samo na Balkanu, nego stvaranjem uslova za kvalitetnu obuku i uključivanje pripadnika Oružanih snaga BiH u mirovne misije po pozivu zemalja saveznika”, ističu iz Ministarstva.
(Objavljivanje ovog teksta dijelom je finansirano grantom Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država.)