Proslavljeni pozorišni reditelj i akademik Dejan Mijač umro je u 87. godini u Beogradu.
Akademik Dejan Mijač je rođen 1934. godine u Bijeljini i jedan je od stubova našeg savremenog pozorišta. Režirao je dela klasika i savremenika na svim važnijim scenama ovog podneblja.
Dejan Mijač umro je u 87. godini u Beogradu.
Predavao je glumu i režiju, i uspešno komunicirao sa publikom izvan prizemne komercijalizacije i dnevnih angažmana.
Talenat za pisanje ga je odveo na studije književnosti, a talenat da sve pretvori u pozorište na Akademiju za pozorišnu umetnost u Beogradu. Postavljao je komade u pravom trenutku, režirao je predstave koje su se uspostavljale kao bitne za društvo u kojem nastaju.
Nije pravio ustupke, a govorio je da se nije bavio politikom, jer je prezire, i da se tokom cele karijere bavio životom. Dobijao je najznačajnije nagrade, upuštao se u pozorišne izazove i tako ispisivao pozorišnu istoriju.
Svoju više od pet decenija dugu karijeru je znalački gradio prateći svoje doba, tako da su njegove predstave uvek bile odraz vremena u kojem smo. Godine 2012. odlučio je da završi karijueru režijom komada Višnjik Antona Pavloviča Čehova.
Dejan Mijač je diplomirao na Akademiji za pozorišnu umetnost 1957. u klasi prof. Vjekoslava Afrića. Diplomsku predstavu, Plug i zvezde, Š. O'Kejsija, postavio je na sceni Narodnog pozorišta u Tuzli, gde dobija i prvi angažman.
Od 1962. godine postaje član Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu gde ostaje sve do 1974. godine, kada postaje docent za predmet Pozorišna režija na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a od 1978. vodi i klasu glume na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.
U svojim najboljim predstavama, u kojima je poruke gledalištu upućivao osmišljenim scenskim metaforama, postizao je i svoj ideal glumačko-rediteljske saradnje: Iako je držao sve niti buduće predstave u svojim rukama, glumci su imali osećanje nesputane kreativnosti i njihove uloge rađale su se iz obostranog uverenja da je predstava delo svih njenih učesnika.
Dejan Mijač je za svoj rad dobio veliki broj nagrada, uključujući i specijalnu Sterijinu nagradu „za naročite zasluge na unapređenju pozorišne umetnosti i kulture“.
Izvor:RTS