Izmjenom Zakona o legalizaciji iz septembra 2022. godine, legalizacija je proglašena opštim interesom Republike Srpske. To je omogućilo da se svi individualno stambeni ili stambeno-poslovni objekti, površine do 400 kvadrata, koji su izgrađeni do 31.12.2013. godine, mogu smatrati legalnim.
Nezvanično se procjenjuje da u Bijeljini ima oko 7.000 nelegalnih stambenih objekata, a uzimajući u obzir i pomoćne objekte, onda je taj broj oko 10.000.
Od stupanja izmjena Zakona na snagu do kraja prošle godine podnijeto je 1.930 zahtijeva a od početka godine, a do prve polovine februara 447 zahtijeva, potvrdili su nam u nadležnom odjeljenju. Kažu i da je proces legalizacije pojednostavljen, ubrzan i pojeftinjen.
– Nakon podniejtog zahtijeva za legalizaciju po službenoj dužnosti dobijemo podatke da li je objekat izgrađen prije 2013. godine, foto snimak, list nepokretnosti, kopiju katastarskog plana. Stranka dopuni zahtjev sa stvarnim stanjem i mi precizno definišemo sve u rješenju. Rente, naknade i ostalo, stranke legalizaciju ne plaćaju – kaže rukovodilac Odjeljenja za prostrno uređenje Grada Bijeljina Borjan Maksimović za portal InfoBijeljina.
Grad Bijeljina je u odnosu na neke lokalne zajednice u Srpkoj, sredina u kojoj se nastavlja građevinska ekspanzija. U prošloj godini izdato je oko 130 građevinskih dozvola od čega su 23 višetažni, stambeno-poslovni objekti. Prema podacima ovog odjeljenja gradi se oko 70.000 kvadrata. Po osnovu rente za objekte i naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta u gradsku kasu prošle godine se prihodovalo oko 8,5 miliona maraka, što je 8 odsto više u odnosu na 2021. godinu.
Iako će uvijek biti nelagalno izgrađenih objekata jer je ovu pojavu praktično nemoguće iskorjeniti, izvjesno je da se negativan trend zaustavlja. Iz nadležnog odjeljenja upozoravaju vlasnike da pribave svu neophodnu dokumentaciju jer samo nekretnina koja je upisana u zemljišne knjige, može biti predmet bilo kakvog pravnog prometa, kupovine ili prodaje.
Izvor: infobijeljina.com