Histerija koja se proteklih dana digla na podignuta tri prsta u Sarajevu pokazala je duboko neznanje onih koji su izglasali Deklaraciju kojom se to osuđuje, ali i brojnih Srba, uključujući Nenada Nešića, kada je u pitanju ovaj viševijekovni pravoslavni simbol.
Lider DNS i ministar bezbjednosti BiH, Nenad Nešić, prije par dana je ispred zajedničkih institucija BiH podigao tri prsta pozdravljajući na taj način lidera pokreta „Za pravdu i red“ Nebojšu Vukanovića i poslanika ove stranke Nenada Grkovića.
Ovaj Nešićev potez izazvao je buru u glavnom gradu BiH, a Skupštini Kantona Sarajeva je, na inicijativu SDA, ekspresno usvojila Deklaraciju u kojoj se osuđuje podizanje tri prsta ispred institucija BiH.
Nakon ovoga na društvenim mrežama je izbio verbalni rat između onih koji napadaju „tri prsta“ i onih koji ga brane.
U sjenci njihovih prepucavanja ostala je činjenica da ni oni koji napadaju, a ni mnogi među onima koji brane tri prsta ne znaju mnogo o tom pravoslavnom simbolu.
Prema tvrdnjama teologa i istoričara, porijeklo korištenja tri prsta potiče još iz četvrtog vijeka i vremena Svetoga Meletija Arhiepiskopa antiohijskoga, kada su se Hrišćani borili s arijanskim jereticima.
Pozdrav sa tri prsta koristili su Srbi i prije posljednjeg odbrambeno-otadžbinskog rata, ali razlika je u tome što su uvijek imali tri sklopljena prsta, a ne raširena, kao što je Nešić pozdravio Vukanovića, i kao što to danas brojni političari i građani rade.
Tri prsta, ustaše i Treći rajh
Tri spojena prsta koriste se kao analogija sa načinom krštenja pravoslavaca, gdje tri prsta simbolizuju “Sveto trojstvo” – Oca, Sina i Svetoga Duha. Po predanju, kada je Meletije tri raširena prsta spojio, iz njih se vidjela svjetlost poput munje. Otud se tri spojena prsta koriste još od četvrtog vijeka.
Pojedini istoričari navode da su Srbi i u 18. vijeku polagali zakletvu sa tri spojena prsta i tom prilikom izgovarali: “Svetog mi Trojstva” ili “Za krst časni i slobodu zlatnu”.
S druge strane, istorijski podaci pokazuju da su tri raširena prsta, koja u stvari predstavljaju razbijanje Svete Trojice, korištena kao zakletva Trećem rajhu i pozdrav koji su od nacista usvojile ustaše tokom Drugog svetskog rata, prije nego što je u masovnu upotrebu ušao pozdrav “Hajl Hitler”.
Na mnogim fotografijama iz Drugog svjetskog rata vidi se kako su njemački vojnici prilikom salutiranja stajali u stavu mirno i desnu šaku sa tri raširena prsta držali u visini desnog ramena.
Na naslovnici ustaškog glasila “Hrvatski narod” od 11. aprila 1941. godine objavljena je fotografija Ante Pavelića kako polaže zakletvu na Markovom trgu prilikom inauguracije prve vlade u NDH. Tri prsta pri inauguraciji podigla je i cijela ustaška Vlada, što je, takođe, ilustrovano brojnim fotografijama.
Šta znače 3 raširena prsta
Istovremeno, srpski vojnici su svoju zakletvu polagali sa spojenim palcem, kažiprstom i srednjim prstom, kao simbolom jedinstva Svete Trojice, upravo onako kako se pravoslavci krste.
Po tumačenju teologa, raširena tri prsta u stvari predstavljaju razbijanje Svete Trojice. Ističu da „u ime Oca, Sina i Svetog Duha“ ne može da ide razdvojeno jedno od drugog.
Pozdrav sa raširena tri prsta danas koristi i u Ujedinjenom Arapskim Emiratima, a često ga koristi vladar Dubaija, šeik Muhamed bin Rašid el Maktum. Ovaj pozdrav u UAE karakteriše trojstvo uspjeha, pobjede i ljubavi.
U Dubaiju danas čak postoji spomenik u obliku šake sa ispružena tri raširena prsta, a podignut je u znak sjećanja na emiratske vojnike (njih 45) nastradale u jednoj akciji u Jemenu.
Sociolog Vladimir Vasić ističe da ga ne čudi histerija u Sarajevu zbog tri prsta jer se u BiH uvijek diže drama oko svega što je direktno vezano za pravoslavlje i za Srbe.
On ističe da bi i Srbi trebali da budu malo oprezniji i da ne bi trebali da svoj srpski nacionalni identitet svode na neki folklor u smislu mahanja sa tri prsta.
– Tri prsta su samo tri prsta. Naš nacionalni identitet, naš patriotizam, naša vijekovna istorija i naši slavni preci ne zaslužuju takav pijetet prema njima. Dakle, samo mahanje sa ta tri prsta. Malo smo mi Srbi doveli u neko pežorativno stanje ta tri prsta jer mlatimo sa njima bespotrebno – ističe Vasić za Srpskainfo.
Dodaje da se srpski nacionalni identitet i patriotizam moraju braniti tako da se obezbijede što bolji uslovi života za srpski narod.
To podrazumijeva, kaže Vasić, pune škole i univerzitete. On ističe da je srpski patriotizam mnogo važniji i mnogo skupocjeniji od tri prsta.
Vasić ističe da razumije one koji napadaju tri prsta jer obično napadate nešto što nemate.
Apsolutno razumijem tu histeriju i tu reakciju onih ljudi koji nemaju neku bogatu istoriju i nemaju neki bogat nacionalni identitet. Jasno je da će njima smetati ono što imaju neki drugi narodi. Ali, opet kažem, moramo mi da se pozabavimo svojim narodom, svojim vaspitanjem djece – ističe Vasić.
Danak razdvajanja tri prsta
Prema njegovim riječima, Srbi poprilično griješe po pitanju pokazivanja tri prsta, jer to ne rade na ispravan način.
Vasić pojašnjava da kod korištenja tri prsta ona moraju biti spojena, a ne razdvojena.
– Vjekovima nas koštaju ta razdvojena tri prsta. Poenta je u spojena tri prsta u Svetom Trojstvu i u identitetu kroz SPC. Mi danas imamo na sceni kod velikih Srba i velikih patriota mahanja sa tri prsta, dok nam se slave pretvaraju u pijanke, a crkve zjape poluprazne – napominje Vasić.
Dodaje da raširena tri prsta nisu tipična za Srbe, te da je potrebno da ih spoje i da ne dozvole da se srpskoj istoriji, njenim slavnim precima i matici Srbiji bilo ko izruguje.
Vasić kaže da sami Srbi, odnosno pojedinci doprinose degradaciji ta tri prsta.
On ističe da od političara ne očekuje da mašu sa tri prsta već da brane interese srpskog naroda tako što će zastupati srpske nacionalne i političke interese.
Smatra da se političari bave nekim trivijalnim stvarima dok nacionalne teme prolaze ispod žita.
On napominje da se Srbi ne smiju tek tako poigravati sa svojim nacionalnim simbolima.
– Broj tri kod Srba ima veliku simboliku, veliki značaj i veliki temelj koji ne mogu nikakve deklaracije da poruše, niti zlobne strijele da probuše. Međutim, moramo da branimo svoj nacionalni identitet mudro jačanjem obrazovanja. A to ko će slušati kakve pjesme ili mahati sa tri prsta dio je političkog marketinga, lažnog patriotizma i opšteg nacionalnog folklora koji je pogrešan i može samo da donese štetu nama kao narodu – ističe Vasić.
Zaključuje da Srbi moraju biti mudri i čuvati nacionalni identitet na mudar način.
(Srpska Info)