Pregovori o izbornoj reformi, koji su danas vođeni u zgradi Delegacije EU u Sarajevu, propali su jer lideri šest ključnih stranaka iz FBiH nisu uspjeli da postignu dogovor.
Međunarodni posrednici Angelina Ajhorst, direktorica pri Evropskoj službi za spoljne poslove EU i Majkl Marfi, ambasador SAD, su kao glavne odgovorne za neuspjeh pregovora označili SDA i HDZ.
Ajhorstova je nakon sastanka izjavila da su lideri SDA, NiP, HDZ, HDZ 1990, NES i SBB tokom pregovora uspjeli usaglasiti mehanizam kojim bi se spriječile blokade imenovanja Vlade FBiH ili imenovanja sudija Ustavnog suda BiH te da je ostalo sporno pitanje nadležnosti Doma naroda, zbog neslaganja stavova SDA i HDZ-a.
Podcrtala je važnost ragovora o izmjeni Ustava BiH i obavezu države da provede presude Evropskog suda za ljudska prava.
“Ključno je da se održe izbori, jer građani imaju pravo da izađu na birališta i to je ustavna kategorija na kojoj će EU nastaviti insistrirati”, rekla je ona, prenosi Fena.
Takođe, tvrdi da je napravljen značajan korak u vezi razgovora o funkcionalnosti FBiH, ali je i podvukla da EU očekuje jačanje integriteta izbornog procesa.
Marfi je naglasio da je odbijanje unapređenja funkcionalnosti FBiH dogovor učinilo nemogući te da je funkcionalnost ključna za ispunjavanje prava građana koji moraju imati povjerenje da su njihovi glasovi bitni i da mogu živjeti bez diskriminacije.
“Ipak, na stolu smo ovih dana smo imali komponente dogovora koji bi liderima isporučio većinu onoga što su rekli da im je potrebno. Na kraju pregovora, svi lideri su nam kazali da bolje razmiju stavove po svim ovim pitanjima. Nažalost, SDA i HDZ to nisu mogli prevesti u postizanje kompromisa. Previše fokusa je bilo na simbolici, a ne na supstanci. A ona je ono što je neophodno građanima ove zemlje”, rekao je on.
Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH je u svojoj izjavi nakon sastanka doveo u pitanje održavanje narednih izbora, na šta je Marfi, u odvojenoj izjavi, naglasio “da bojkot ne bi bilo pametno uraditi”, a protiv neodržavanja izbora izrazila se i Ajhorstova.
Čović rekao je da je propašću pregovora najviše izgubila BiH, ali da se treba dalje razgovarati. Čović je istakao da je cilj bio da se ništa ne dogovori, da ostane status kvo, što je, kako on tvrdi, SDA radila posljednjeih devet mjeseci.
“Doživljavam to kao brutalni udar na BiH u smislu aktuelne političke situacije. Ali, mi moramo nastaviti dalje, nema druge”, rekao je Čović i poručio da neke stvari koje su složili mogu poslužiti kao okvir da se dalje dogovoraju, indirektno okrivivši SDA za propast pregovora.
Fahrudin Radončić, predsjednik SBB-a, je nakon sastanka rekao da je propast pregovora loša vijest za BiH, ali velika radost za Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990, tvrdi da je glavni kamen spoticanja Dom naroda BiH.
“Sa strane bošnjačkih političkih predstavnika je kontinuirana tendencija i cilj bila smanjiti nadležnosti Doma naroda FBiH, dovesti ga na razinu Vijeća naroda RS i definitivno o tome nema prostora za razgovor. Ja ovo vidim kao drugi korak u potpunom dekonstitutuiranju Hrvata”, rekao je Cvitanović.
Upravo se na ovu temu referisao Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a, koji je na tviteru napisao da njegova stranka nikad neće pristati na koncept uređenja Doma naroda FBiH po uzoru na RS.
O propasti izborih pregovora oglasio se juče i Dodik, koji je rekao da neuspjeh nedvismisleno pokazuje gdje leži problem u BiH i da se taj problem ne zove RS ili Milorad Dodik.
“Ovakvom ishodu pregovora može da se raduje samo Željko Komšić, naivno vjerujući da njegov koncept izborne prevare ima budućnost”, rekao je Dodik za Srnu.
Izvor: Nezavisne/Dejan Šajinović